BE jep dritën jeshile, rikthehet lëvizja e lirë e qytetarëve

A picture shows cars exiting and entering Slovenia at one of the former border crossings in Nova Gorica, on the Slovenian-Italian border, on March 10, 2020, as Italy is on a nationwide lockdown due to the outbreak of COVID-19, the new coronavirus. – With controls not yet put in place, Italians used the open border to Slovenia to do their usual shopping on March 10, despite Rome announcing travel restrictions the night before, and other measures to fight the coronavirus spread. Slovenia announced it would introduce border health checks, as well as closing some border crossings from March 12. Italy has been hit hardest in Europe by the new coronavirus with 9,172 cases, 463 deaths on March 10. (Photo by Jure Makovec / AFP)

BE ka vendosur të hapë kufijtë për lëvizje brenda rajonit.

Ambasadorët e 27 vendeve i kanë dhënë dritën jeshile planit të koordinimit duke njohur vaksinimin e popullsisë të secilit prej shteteve.

Zëdhënësi i Komisionit Evropian në deklaratën për mediat bën të ditur se nisma ka ardhur pas thirrjeve të liderëve të BE.

Në këtë mënyrë të gjithë ata që kanë një pasaportë të një prej vendeve të BE dhe që ka marrë pasaportën dixhitale të vaksinimit mund të lëvizë pa kufizime.

Masa në fakt është marrë për ti dhënë më shumë frymëmarrje turizmit dhe ekonomisë.

Po ashtu është rënë dakord që vlefshmëria e testeve të jetë në 72 orë për PCR dhe 48 orë për ato antigjenike.

Nga ana tjetër dhe vendet e G7 kanë arritur në një rezolutë për ti dhënë mbështetje maksimale institucioneve të angazhuara në betejën me pandeminë.

Kështu marrja e licensës për zhvillimin e vaksinës do të jetë 100 ditë, ndërsa do të miratohet dhe fondi për shpërndarjen falas të 600 milionë dozave të vaksinave për vendet e varfëra./Albeu

Read Previous

Italia pezullon vaksinimin me AstraZeneca për personat nën 60 vjeç, Ja pse!

Read Next

Studimi: Fëmijët po aq infektues sa të rriturit

%d bloggers like this: