Breaking News :

nothing found
01-04-2023

Arbitri që u bë shkak i ndërprerjes PSG-Bashaksehir, kishte bërë plot skandale edhe në Rumani

Advertisement

Arbitri rumun Sebastian Coltescu ofendoi Pierre Vebo për arsye racore dhe ndeshja e ekipit kundër PSG u pezullua. Koletcu veproi si gjyqtari i katërt dhe në mënyrë raciste fyeu Webo me fjalët: “ky njeri i zi atje”.

Në të kaluarën, Coltescu ka marrë vendime të dyshimta si gjyqtar. Ai nuk vlerësohet as në Rumani, ku ai shpesh dinte të bënte rrëmujë, dhe së fundmi ai mbeti pa distinktivin FIFA dhe kjo supozohej të ishte ndeshja e fundit evropiane në karrierën e tij.

Jo më shumë se dy javë më parë, ai bëri një rrëmujë me vendimet e duelit Gaz Methan – Steaua, dhe ish-arbitri Adrian Porumboi tha pas asaj ndeshjeje:

“E gjithë karriera e tij është e mbushur me pika të zeza. Ai mund të ketë qenë i talentuar një herë, por iu desh të vendoste për një profesion tjetër. Si gjyqtar duhet të jeni të paanshëm. “Humanshtë njerëzore të bësh një gabim dhe mund të falet, por nuk ka asnjë ndeshje ku nuk ka ndikuar në rezultat,” tha Porumboi.

Në vitin 2015, pronari i Steua gjithashtu i kërkoi Koletcu të largohej nga organizata gjyqësore.

Por kush është arbitri Clotescu?

Faqja prestigjioze EN24news.com shkruan:

Kjo e martë mund të shënojë një nga kapitujt më të turpshëm në historinë e Ligës së Kampionëve të UEFA-s me skandalin në partinë e PSG-së kundër Istanbul Basaksehir, çfarë u ndërpre kur lojtarët e të dy ekipeve lanë fushën për fyerje të pretenduara raciste nga i katërti zyrtare

Ky veprim i supozuar racist ka qenë në të gjithë botën, por për shumëkënd mbetet mister se kush është gjyqtari që gjoja e quajti futbollistin kamerunas, Pierre Webó “të zi”, kështu që këtu keni një profil të vogël për ta njohur.

 

Emri i tij është Sebastian Coltescu, i lindur në Rumani më 6 maj 1977 dhe është një gjyqtar profesionist që nga viti 1996, duke marrë distinktivin ndërkombëtar të FIFA-s në 2006. Ai është një nga arbitrat me renditjen më të lartë të Ligës Rumune 1, ku këtë sezon ka arritur 7 ndeshje dhe më shumë se 270 në karrierën e tij. Ai së fundmi referoi një miqësore ndërkombëtare nëntorin e kaluar midis Bullgarisë dhe Gjibraltarit. Në edicionin 2020-2021 të Ligës së Kampionëve Ai ka shërbyer vetëm si zyrtari i katërt, përveç kësaj ndeshje ai ka shërbyer  në Shakhtar-Real Madrid, Atalanta-Liverpool dhe Dynamo de Kiev-Juventus.

Advertisement

Read Previous

Çfarë ka mbetur në sheshin ‘Skënderbej’, pas largimit të protestuesve

Read Next

(FOTO LAJM) 40 cm borë në Kodrën e Diellit