Breaking News :

nothing found
10-06-2023

116 VJEÇ! Personi i dytë më i vjetër në botë i mbijeton Covid-19

Advertisement

Një murgeshë 116-vjeçare franceze që besohet të jetë personi i dytë më i vjetër në botë i ka mbijetuar COVID-19 dhe mezi pret të festojë ditëlindjen e saj të 117 të enjten. Grupi i Kërkimeve të Gerontologjisë, i cili vërteton detajet e njerëzve që mendohet të jenë 110 ose më të vjetër, rendit francezen Lucile Randon, emrin e lindjes Motër André, si personi i dytë më i vjetër i gjallë në botë. Mediat franceze raportojnë se Motra André doli pozitive me Covid-19 në mes të janarit në qytetin jugor francez të Toulon. Por vetëm tre javë më vonë, murgesha konsiderohet e rikuperuar.

“Unë as nuk e kuptova se e kisha”, tha ajo për gazetën franceze Var-Matin. Motra André, e cila është e verbër dhe përdor një karrocë, madje nuk u shqetësua kur mori diagnozën e saj.

“Ajo nuk më pyeti për shëndetin e saj, por për zakonet e saj,” i tha gazetës David Tavella, menaxheri i komunikimit për shtëpinë e kujdesit ku murgesha jeton. “Për shembull, ajo donte të dinte nëse oraret e vakteve ose gjumit do të ndryshonin. Ajo nuk tregoi frikë nga sëmundja. Nga ana tjetër, ajo ishte shumë e shqetësuar për banorët e tjerë”. Jo të gjithë banorët e shtëpisë ndanë fatin e Motrës André. Në janar, 81 nga 88 banorët dolën pozitivë për virusin dhe rreth 10 prej tyre vdiqën, sipas Var-Matin. Pasi mjekët deklaruan se murgesha nuk ishte më e infektuar, ajo u lejua të merrte pjesë në meshë.

Advertisement

Read Previous

Mickoski: Mungesa e vaksinave, paaftësi e pushtetit

Read Next

Bllokohen projektet e ish ministrit të kulturës Hysni Ismaili