Breaking News :

nothing found
10-06-2023

Vaksina e koronavirusit “Oxford-AstraZeneca” aprovohet për përdorim në Britani

Advertisement
Vaksina e koronavirusit e krijuar nga shkencëtarët në Universitetin e Oksfordit është aprovuar për përdorim në Mbretërinë e Bashkuar

Kjo shënon një pikë kthese të madhe dhe do të çojë në një zgjerim masiv në fushatën e imunizimit të Mbretërisë së Bashkuar, e cila ka për qëllim kthimin e jetës në normalitet. Britania e Madhe ka porositur 100 milionë doza nga prodhuesi AstraZeneca – të mjaftueshme për të vaksinuar 50 milionë njerëz, njofton nmk-post.

 

 

Miratimi, nga rregullatori i ilaçeve, do të thotë që vaksina është sa e sigurt, ashtu edhe efektive, raporton BBC. Vaksina Oxford-AstraZeneca u krijua në muajt e parë të vitit 2020, testuar tek vullnetari i parë në prill dhe që atëherë ka kaluar nëpër prova klinike në shkallë të gjerë që përfshijnë mijëra njerëz. Kjo është vaksina e dytë që aprovohet në Mbretërinë e Bashkuar pasi vaksinës Pfizer-BioNTech që u vu në përdorim në dhjetor./Nmk-post/

Advertisement

Read Previous

Eliot Angel do të largohet në muajn janar

Read Next

Carovska: Me reformat e reja zvogëlohet numri i lëndëve