Breaking News :

nothing found
30-11-2022

Turqia nis aplikimin e vaksinës kineze nga 11 dhjetori

Advertisement

Autoritetet turke bëjnë me dije se do të nisin vaksinimin kundër koronavirusit më datë 11 dhjetor dhe të parët që do të marrin vaksinën do të jenë pjesëtarët e personelit shëndetësor.

Lajmi u dha nga ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, i cili nënvizoi se brenda muajit, Turqia do të ketë 20 milionë doza të vaksinës kineze Sinovac.

Deri në këto momente, vaksinat në fazë eksperimentale janë aplikuar te 12 mijë vullnetare në 12 provinca të Turqisë, te personeli shëndetësor dhe qytetarë të moshës 18-59 vjeç.

Advertisement

Read Previous

Lagjet Shqiptare ne Shkup pa energji elektrike

Read Next

Tureçi: Vaksina e “Fajzer” dhe “BioNTeh” e sigurt edhe për njerëzit që e kanë kaluar Kovid-19