Tërmet në Greqi, ja sa ballë ishte

Një tërmet me madhësi 4 ballë të shkallës Rihter ra të mëngjesin e kësaj të marte në një zonë detare në perëndim të Samosit, sipas matjeve të Institutit
Gjeodinamik grek.Thellësia fokale e lëkundjeve vlerësohet në 10 km dhe epiqendra etij në 33 km në perëndim të ishullit të Samos.

Kujtojmë se kjo pjesë e Egjeut është një zonë me aktivitet të lartë sizmik, ku në tetor të vitit të kaluar një tërmet i fuqishëm ka shkundur Egjeun, ndërsa lëkundjet u ndjenë si në Greqi ashtu edhe dhe në Turqi.

Advertisement

Magnitudë e lëkundjeve ishte 6.9 ballë të shkallës Rihter, dhe epiqendra u raportua se ishte në verilindje të ishullit Samos me thellësi 10 km. Tërmeti i fuqishëm shkaktoi dëme të konsiderueshme materiale dhe 2 viktima, të cilët ishin 2 adeleshentë që po ktheheshin nga shkolla./Faxweb/

Advertisement
Advertisement

You May Also Like