Temperaturat në vend , në dhjetë ditët e ardhëshme deri 20 grad

Estimated read time 1 min read

Java e parë e shkurtit në Maqedoni do të karakterizohet me mot stabil, të thatë dhe kryesisht me diell, me pak më shumë vranësira dhe me erë të fortë nga veriu ditën e premte. Ky mot i qëndrueshëm vjen si pasojë e ndikimit të anticiklonit “Zeus”.
Temperaturat sidomos gjatë fundjavës dhe fillimit të javës së ardhshme do të rriten ndjeshëm dhe do të jenë mbi mesataren, kështu që temperaturat maksimale ditore do të kalojnë 10 gradë në shumë vende, ndërsa në zonat më të ngrohta qendrore dhe juglindore do të arrijnë deri në 18 pranvere. gradë. Do të ketë vende ku temperatura do të arrijë deri në 20 gradë.
Në Shkup dhe rrethinë do të kemi mot të ngjashëm me rritje të ndjeshme të temperaturave gjatë fundjavës, si dhe në fillim të javës së ardhshme.
Sipas analizave aktuale që disponojmë, kthimin e dimrit dhe borës do ta presim pas datës 10 shkurt.

Advertisement
Advertisement
Advertisement

You May Also Like