Breaking News :

nothing found
28-03-2023

Sa maqedonas janë deklauar bullgar për të përfituar nënshtetësinë bullgare? Flet ministrja Zaharieva

Advertisement

Ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë Ekaterina Zaharieva ka deklaruar se vetëm në dhjetë vitet e vundit 88,450 qytetarë të Maqedonisë së Veriut kanë marrë nënshtetësi mbi bazë të deklarimit të origjinës bullgare, shkruan Deutsche Welle. Ndërkaq vazhdon të mos dihet se sa të tjerë kanë marr nënshtetësinë bullgare para 10 vitesh, përcjell NMK-Post.

“Sigurisht tingëllon tmerrshme nëse një vend i mohon cilitdo vend tjetër të drejtën e vetëvendosjes. Por e kundërta është e vërtetë. Në dhjetë vitet e fundit, 88,450 Maqedonas të Veriut kanë marrë nënshtetësinë Bullgare bazuar në origjinën e tyre. Ata janë shtetas bullgarë dhe evropianë. Ata kanë të drejtën e vetëvendosjes. Por kushdo që sot në Republikën e Maqedonisë e përcakton veten si një qytetar me rrënjë Bullgare është akoma i diskriminuar atje. “Rreth dy javë më parë, disa grupe botuan të dhënat personale dhe adresat e këtyre njerëzve, në disa raste edhe duke kërcënuar se do t’i varnin”, tha Zaharieva.

Sipas saj Maqedonia po politizon punën e komisionit të përzier historik, duke bllokuar zhvillimin e Korridorit 8 dhe investimeve Bullgare në vend. Ministri bullgar madje akuzoi vendin për gënjeshtra se Bullgaria i mohon asaj identitetin dhe gjuhën e saj, duke shtuar se “feston diktatorin e errët Tito”.
Duke bërë thirrje për të qetësuar emocionet në të dy vendet dhe për të pasur një debat konstruktiv, Zaharieva thotë se nuk është e qartë se si mund të festohej 40 vjetori i vdekjes së diktatorit “të errët” Tito në Maqedoni. Kjo është arsyeja pse Welt publikoi intervistën me titullin: “Si të festojmë ditën e vdekjes së Hitlerit në Berlin”, shkruan Deutsche Welle.

E pyetur pse vendi i saj po bllokon fillimin e negociatave të Maqedonisë me BE, Zaharieva dha një seri arsyesh, duke filluar me zbatimin e Marrëveshjes së Fqinjësisë së Mirë.
– “Debati publik sillet vetëm rreth çështjes së historisë. Marrëveshja ia lë këtë pyetje historianëve. Kjo është arsyeja pse ne formuam një komision historik me ekspertë nga të dy palët. Por puna e saj u ndërpre nga qeveria në Shkup më shumë se një vit më parë, me arsyetimin se ata do të kishin zgjedhje. Por Komisioni nuk duhet të jetë i instrumentalizuar politikisht. Në Bullgari në atë periudhë kemi pasur dy zgjedhje. Dhe nuk mund ta imagjinoj që një komisioni historik mund t’i thuhet ‘të ndalojë së punuari’, sepse kemi zgjedhje. Komisioni është i pavarur dhe nuk duhet të marrë udhëzime nga qeveria. “Por historia nuk është e vetmja pikë,” tha Zaharieva.

Ajo më tej përmend infrastrukturën si problemin e ardhshëm dhe thekson se është turp që të dy vendet fqinje nuk kanë një linjë hekurudhore dhe akuzon se institucionet ndërkombëtare që financuan këtë projekt “humbën 130 milion euro” dhe Maqedonia nuk propozoi asnjë në “buxhetin e pranimit”. projekti i infrastrukturës në aksin lindje-perëndim.
Në pyetjen e gazetarit nëse është e vërtetë që Bullgaria vazhdon të qëndrojë në atë se maqedonishtja nuk është gjuhë e pavarur, por një dialekt i bullgarishtes, Zaharieva jep përgjigjen vijuese:
“Tema më e vështirë është akuzat e pasakta që janë dëgjuar për një kohë të gjatë se ne ua mohojmë të drejtën maqedonasve për vetëvendosje. Ose e drejta për të thirrur gjuhën e tyre si të duan. “Por vendet nuk njohin gjuhë ose kombe, vetëm shtete të tjera.”
Ajo shton se Shkupi po bën një përpjekje “për të portretizuar Bullgarinë si një vend që ka mbetur në Unë nuk e di në cilin shekull.”
Duke vërejtur se Bullgaria po përshkallëzon konfliktin me fqinjin e saj për problemet e brendshme politike, Zaharieva fajësoi palën tjetër, duke thënë “bllokimi nuk ka asnjë lidhje me protestat në vendin e saj.”
I pyetur nëse kishte ndonjë shpresë për të gjetur një kompromis deri në fund të vitit, kur mbaron presidenca e Gjermanisë në BE, Zaharieva u citua të thoshte nga presidenti francez: “Cilësia është më e rëndësishme sesa shpejtësia e procesit” dhe bëri thirrje për t’i dhënë fund urrejtjes. Sipas Zaharieva, nga 1 shtatori deri më 20 nëntor, 14,699 raporte negative për Bullgarinë u numëruan në mediat maqedonase dhe vetëm katër ato neutrale. Ajo, nga ana tjetër, pretendon se në Bullgari, në të njëjtën periudhë, kishte 450 raporte pozitive për Maqedoninë në media.

– Kjo tregon mungesë të pluralizmit. Ata ishin mjaft brutalë ndaj meje kur unë guxova të shprehja keqkuptimin tim sepse ata po festonin dyzet vjetorin e vdekjes së një prej diktatorëve më të errët – Tito. Në më pak se dhjetë vjet, ai ka vrarë pothuajse 1.7 milion njerëz në ish-Jugosllavi. Dhe ata e festojnë atë atje. Kryetari i Shkupit është shok partie i Zaevit. Atëherë unë nuk isha më aq popullor atje. Por është si kryetari i bashkisë së Berlinit që vjen me idenë për të festuar ditën e vdekjes së tij

Advertisement

Read Previous

Qeveria sjell vendim: Objektet hotelierike të punojnë deri në ora 18:00

Read Next

Si është gjendja me Covid në Maqedoni? Tregon Filipçe