Breaking News :

nothing found
09-08-2022

Pse idetë më të mira vijnë kur jemi në dush

Advertisement

Idetë më të rëndësishme dhe që ndryshojnë jetën vijnë nga të ashtuquajturat “momente dushi”. Bërja e një dushi stimulon idetë tuaja dhe ka shumë të ngjarë të gjeni zgjidhje krijuese.

Dushi rrit nivelet e dopaminës tuaj

Bërja e një dushi është një nga mënyrat më të lehta për të rritur dopaminën, një neurotransmetues përgjegjës për motivimin dhe përqendrimin. Dushi është i rëndësishëm për kujtesën dhe funksionin e trurit.

Ndiheni rehat

Kur relaksoheni, ka më shumë të ngjarë që ta ktheni vëmendjen tek vetja dhe të gjeni ide të zgjuara. Bërja e një dushi mund të zvogëlojë stresin dhe ankthin, t’ju qetësojë dhe përmirësojë idetë tuaja.

Një përqendrim i vogël është i mirë për krijimtarinë

Ndërsa përqendrimi intensiv është i rëndësishëm për punën, shpërqendrimi mund të “rifreskojë” trurin tuaj dhe t’ju ndihmojë me imagjinatën. Dushi është shembulli i përsosur se si mund ta kaloni vëmendjen nga një aktivitet në tjetrin.

Shpërqendrimi mund t’i japë trurit një “pushim” dhe mund të punoni për një problem në mënyrë më kreative. /abcnews.al

Advertisement

Read Previous

Itali: Mungesë mjekësh në kohë pandemie, sytë nga emigrantët

Read Next

Arsyeja e pabesueshme pse Mariah Carey nuk vendos buzëkuq të kuq për Krishtlindje