Breaking News :

nothing found
06-02-2023

Jep dorëheqje ministri austriak i Shëndetësisë – thotë se është “i lodhur nga pandemia”

Advertisement

Ministri i Shëndetësisë i Austrisë njoftoi dorëheqjen më 13 prill, duke thënë se ai nuk mund të vazhdonte në punën rraskapitëse për të ndihmuar në udhëheqjen e reagimit të coronavirusit të vendit për shkak të problemeve të vazhdueshme shëndetësore personale të shkaktuara nga mbingarkesa.
Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, Rudolf Anschober, 60 vjeç, kishte qenë Ministër i Shëndetësisë që nga janari i vitit të kaluar, kur partia e tij e Gjelbër u bë partneri i vogël në një koalicion qeverisës të udhëhequr nga kancelari konservator Sebastian Kurz.

Ministri “me fjalë të buta” ka qenë një nga fytyrat kryesore të reagimit të coronavirusit të Austrisë, i cili ka provokuar vlerësime të ndryshme.
Z. Anschober, i cili pësoi një djegie nëntë vjet më parë, tha se ai kishte pësuar dy episode të lodhjes së papritur gjatë muajit të kaluar, si dhe presion të lartë të gjakut dhe tringëllimë në veshët e tij.
Ai tha se ishte “mbingarkuar qartë” dhe nuk ishte ndjerë “plotësisht i aftë” për disa javë dhe se mjekët e këshilluan atë të bënte një pushim.
“Në krizën më të rëndë shëndetësore për dekada, republika ka nevojë për një ministër të Shëndetësisë i cili është 100% i aftë”, ka thënë Anschober. “Unë nuk jam në këtë moment dhe nuk do të jem në javët e ardhshme nëse nuk tërheq frenat e urgjencës. Kjo pandemi nuk bën pushim dhe kështu që një ministër i Shëndetësisë nuk mund të bëjë pushim”, ka shtuar ai.

Ndryshe, Austria ishte një nga vendet e para në Evropën perëndimore që urdhëroi përdorimin e maskave vitin e kaluar dhe ishte në gjendje që shpejt të lehtësonte masat e bllokimit të parë. /Telegrafi

Advertisement

Read Previous

Donika Gërvalla do ta përfaqësojë Kosovën në seancën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Read Next

Ministri Hoxha bën transparente harxhimet e kabinitetit të tij (DOKUMENT)