Breaking News :

nothing found
06-02-2023

Ismail Kadare për zgjedhjet e 25 prillit: Shqiptarët të respektojnë veten e tyre

Advertisement

Shkrimtari i madh Ismail Kadare në një intervistë për “News24” pas takimit me të rinjtë në Vlorë, i ka dhënë një mesazh shqiptarëve, 2 javë para zgjedhjeve. Duke qëndruar mbi palët dhe pa u përfshirë politikisht, Kadare, ka kërkuar që secili të respektojë ndërgjegjen e vet.
“Unë do të doja që shqiptarët ta respektojnë kombin shqiptar e te mos vuajne nga komplekset që është një komb çapaçulësh. Shqiptarët po te duan ta respektojne veten e tyre, ndergjegjen e tyre, token e tyre, kombin e tyre, te respektojne te gjitha ato shenja qe ky komb ka qenë i aftë, përpara botës.”

Ndërsa ka folur për jetën nën shtrëngim, ai u ndal edhe te liria, si pergjegjësi e autorit.
“Liria është po kaq bezdisëse ndonjëherë sa edhe robëria. Dhe e vë në provë shkrimtarin. Shkrimtarët e mëdhenj janë ata që nuk abuzojnë kurrë me lirinë e tyre dhe aty dallohen nga shkrimtarët e vegjël ose konformoistë që bien pre e lirisë dhe i përulen asaj.”
Kadare në librin e fundit “Kohë për rrëfim. Dialog me Alda Bardhylin” rrëfen detaje të jetës së tij që nga fëmijëria, kohët e vështira, të jetuarit jashtë kohës dhe atmosferën në të cilën shkroi veprat e mëdha./BalkanWeb

Burimi i informacionit

Ekskluzive/ “Të mos vuajnë nga komplekset se është një komb çapaçulësh”, Ismail Kadare mesazh për zgjedhjet e 25 prillit: Shqiptarët të respektojnë veten e tyre

Advertisement

Read Previous

Deklarata e Shefqet Krasniqit, Matoshi kërkon reagimin e presidentes e ministrave

Read Next

Shefqet Krasniqi: Vjosa Osmani është dashur të betohet në Kuran kur u bë presidente