Ghebreyesus: Shpresë në fund të tunelit pas lajmeve për vaksinën e fundit

Lajmi për një vaksinë të tretë premtuese kundër COVID-19 po jep terren për shpresë, u shpreh sot Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

“Me lajmet e fundit pozitive nga provat e vaksinave, drita në fund të këtij tuneli të gjatë dhe të errët po rritet edhe më shumë”, tha Ghebreyesus në një konferencë për shtyp.

“Tani ekziston një rrezik real që më të varfërit dhe më të prekshmit të mos kenë qasje të drejtë në vaksina”, paralajmëroi ai.

Tedros u kërkoi qeverive të sigurohen që çdo vend të marrë vaksinat dhe i mirëpriti deklaratat në atë drejtim nga G20.

Read Previous

ARM do të mbaj rend në spitale! Angellov: S’ka nevojë për panik, ushtria do të jetë pa armë

Read Next

Do të mbyllet pika kufitare ndërmjet Maqedonisë e Greqisë për 24 orë

%d bloggers like this: