Breaking News :

nothing found
12-08-2022

Erdogan i shkruan letër, Macron ia kthen turqisht: I dashur Tajip

Advertisement

Presidenti i Francës Emanuel Macron dhe homologu i tij turk Rexhep Tajip Erdogan kanë rënë dakord për të rifilluar diaoloun për zgjidhjen e tensioneve mes Ankararë dhe Parisit. Lajmi është më dije nga ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu.

Sipas mediave në Turqi që citojnë deklaratën e këtij të fundit, Erdogan i ka shkruar Macron një letër ku i uron për vitin e ri. Davutoglu ka deklaruar se Macron iu përgjigj këtë javë letrës së Erdogan duke nisur përgjigjen e tij në gjuhën turke.

” Këtë javë, morëm përgjigjen, ishte një letër shumë pozitive, e cila thotë se dëshiron të flasë me presidentin tonë, ajo fillon me përshëndetjen” I dashur Tajip “në turqisht “, tha Ministri i Jashtëm turk .

Ankaraja dhe Parisi kanë rënë dakord të thellojnë bashkëpunimin e tyre në zona të caktuara, si lufta kundër terrorizmit apo edhe në Siri dhe Libi, dy çështje në të cilat Turqia dhe Franca kanë shumë ndasi.

Presidenca Franceze, e kontaktuar nga Agjencia Franceze e lajmeve, konfirmoi shkëmbimin e letrave, pa dhënë detaje të mëtejshme mbi përmbajtjen e tyre./TetovaNews

Advertisement

Read Previous

Sondazhi në Klan Kosova: PDK-ja partia e dytë më e madhe në Kosovë

Read Next

Partneri turk i Genta Ismailit bën tatuazh shqiponjën dykrenare