Breaking News :

nothing found
18-08-2022

E konfirmon Zaevi: Vuçiç do t’i dhurojë Maqedonisë 8000 vaksina anti-covid

Advertisement

Maqedonia do të marrë 8,000 doza të vaksinës Pfizer / Biontech nga Serbia. Lajmin e bëri të ditur sot Kryeministri Zoran Zaev, duke deklaruar se se Presidenti serb Aleksandar Vuçiç e ka lajmëruar atë dhe i ka ofruar ndihmë për të filluar vaksinimin kundër covid-19 edhe në vendin tonë, transmeton NMK-Post.
“Ky është një akt serioz miqësie. Presidenti Vuçiç më thirri dhe tha se ata donin të dhuronin vaksinat. Ne jemi mirënjohës për këtë, por ne si vend kemi para, ne do të paguajmë, pas së cilës ai tha se do të na i japë me çmim furnizues. Detajet midis ministrave të shëndetësisë vijojnë dhe sot do të zhvilloj një bisedë tjetër me kryeministren Ana Brnabiç në lidhje me detajet, transportin, regjistrimin, ju e dini që protokollet ende kryhen nga agjencitë tona përkatëse të ilaçeve. Ministri i Shëndetësisë tashmë po e bën atë. “Vaksinat e para janë ato që duken për heronjtë tanë, punëtorët shëndetësorë nga qendrat e covid”, tha Kryeministri Zaev para Gjykatës Civile në Shkup, pas seancës në të cilën ai paditi gazetarin Zoran Bozinovski për shpifje.
Sipas njoftimeve nga Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe, Maqedonia duhet të marrë vaksinat e para kundër covid-19 në shkurt, me një marrëveshje të drejtpërdrejtë me prodhuesin “Pfizer”./Nmk-post/

 

 

Advertisement

Read Previous

Rakiq: Serbët në Kosovë duhet të kenë një flamur

Read Next

REL: BE-ja shqyrton ‘pasaportat COVID-19’ për lëvizjen e qytetarëve