Breaking News :

nothing found
16-08-2022

Bill Gates mendon se duhet të fillojmë të hamë mish ‘viçi 100 për qind sintetik’

Advertisement

Bill Gates beson se vendet më të pasura duhet të kalojnë në ngrënien e “viçit sintetik 100%” në mënyrë që të ndihmojnë në luftimin e ndryshimit të klimës. Njeriu i dytë më i pasur në botë hodhi idetë e tij për të zvogëluar emetimet e gazeve serë në një intervistë të re me MIT’s Technology Review. “Unë mendoj se të gjitha vendet e pasura duhet të hanë 100% viç sintetik”, tha Gates kur u pyet se si të shkurtonin emetimet e metanit. Ju mund të mësoheni me ndryshimin e shijes dhe pretendimi është që ata do ta bëjnë atë të shijojë edhe më mirë me kalimin e kohës”, tha Gates, transmeton Telegrafi. Gates, libri i të cilit “Si të shmangni një katastrofë klimatike” do të dalë të martën, gjithashtu foli për vështirësitë në trajtimin e emetimeve kur bëhet fjalë për bagëtinë. Sasia e metanit në atmosferë u rrit masivisht midis 2000 dhe 2017, duke çuar në atë që studiuesit besojnë se mund të jetë një rritje e ngrohjes globale deri në katër gradë Celsius deri në fund të shekullit.Shkencëtarët paralajmërojnë se ky është një prag i rrezikshëm për të kaluar njerëzimin, duke çuar në një rrezik në rritje të katastrofave natyrore për shkak të përçarjes ekologjike e cila do të shkaktonte uri masive dhe migrim.“Emetimet nga bagëtia janë pothuajse aq të mëdha sa ato nga industria e karburanteve fosile për metanin”, sipas Dr. Robert Jackson. Duke folur për problemin në MIT Technology Review, Gates e përshkroi problemin e bagëtisë si “shumë të vështirë” duke vërejtur se edhe përbërësit që zvogëlojnë emetimet e metanit nuk ishin të mjaftueshme. “Ju mund të mësoheni me ndryshimin e shijes dhe pretendimi është se ata do ta bëjnë atë të shijojë edhe më mirë me kalimin e kohës” shtoi Gates. Ai vuri në dukje një kompani, Memphis Meats, e cila në fakt bën mish sintetik në një nivel qelizor për të adresuar këtë çështje./Nmk-post/

Advertisement

Read Previous

Publikohet video e rrallë ku shihet Hamëz Jashari duke vallëzuar (VIDEO)

Read Next

Shpend Ahmeti: Vjosa Osmani nuk i ka çu vota VV-së