Carla del Ponte: UÇK nuk mund të krahasohet me forcat e Miloshevicit që i cilësova në aktakuzë si ‘ndërmarrje e përbashket kriminale serbe’

Bernë, 12 Nentor -Presidenti kosovar Hashim Thaçi dha dorëheqjen të enjten e kaluar të javës së kaluar pas padisë së tij në gjykatën e Hagës për krime lufte në fund të viteve 1990. Aleati i tij i ngushtë, Kadri Veseli, ish-shefi i inteligjencës i guerilasve kosovarë, njoftoi gjithashtu të enjten konfirmimin e padisë së tij nga Dhomat e Specializuara të Kosovës (KSC) në Hagë.

Thacit dhe Veselit me shoket e tyre po ashtu akuzohen per likudimet kunder rivalëve politikë të LDK-së së Ibarhim Rugovë

Thaçi ishte transferuar në qendrën e paraburgimit të Gjykatës Speciale (KSC), e cila është në Holandë, së bashku me tre (Kadri Veseli, Jakup Krasniqi dhe Rexhep Selimi) të dyshuar të tjerë. Të katër burrat dyshohen për gati 100 vrasje, zhdukje me forcë, persekutime dhe tortura, veprime të pretenduara të kryera midis marsit 1998 dhe shtatorit 1999. Thaçi me shoket e tij akuzohen gjithashtu për eliminimin e rivalëve politikë shqiptarë në Kosovë, përfshirë vrasjen e anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) dhe bashkëpunëtorëve të ngushtë të Ibrahim Rugova.

Kur u pyet se si reagoi ajo ndaj lajmit për arrestimin e ish-Presidentit të Kosovës, z. Hasim Thaçi dhe transferimin e tij në Tribunalin Special të Hagës për Krimet në Kosovë, znj. Carla del Ponte , ish-Prokurori i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara për krimet e luftës në ish-Jugosllavi, iu përgjigj gazetës shqiptare në Zvicër “Le Canton27.ch” se “ky është një lajm shumë i mirë nga pikëpamja e drejtësisë për viktimat. Sepse siç e kam thënë gjithmonë, nuk do të ketë paqe në ish-Jugosllavi ose në Kosovë pa arrestimin e atyre të implikuar në krime lufte. Z. Thaçi aktualisht është para Gjykatës së Drejtësisë sepse kishte një numër të dhënash dhe provash kundër tij. Rightshtë e drejtë që një gjykatë të merret me të. Unë mendoj se Z. Thaçi bëri mirë që dha dorëheqjen si president për imazhin e Kosovës. Fatkeqësisht koha ka kaluar, ka një vonesë në drejtësi dhe kjo mund të funksionojë në favor të autorëve të krimit. Në të vërtetë, provat mund të zhduken … si dëshmitarët. “

Zonjës Del Ponte kësaj i shtoi, “Unë për herë të fundit u takova me Z. Thaçi në 10 vjetorin e Konferencës së Dejtonit. Unë i thashë atij se do të hetonim në terren tashmë. Ai m’u përgjigj kur UÇK-ja nuk kishte bërë kurrë një krim dhe ishin serbët ata që kishin marrë uniformat e UCK-së! “

Advertisement

Në mediat ndërkombëtare, raportet përmendën se Thaçi ishte i përfshirë në trafikimin e organeve, megjithatë në padinë e ish-presidentit të Kosovës dhe tre të akuzuarve të tjerë për krimet, të cilët aktualisht janë në Hagë. , ky trafik nuk përmendet.

Në lidhje me këtë pyetje Znj. Del Ponte u përgjigj se “reallyshtë me të vërtetë e çuditshme sepse ky trafik organesh përmendet nga Prokurori Amerikan John Clint Williamson, i konfirmuar më parë nga Z. Dick Marty. Sa më përket mua, unë kurrë nuk e kam akuzuar z. Thaçi për trafik organesh. Lidhur me krimet e tjera gjatë dhe pas luftës, përfshirë ato të rivalëve politikë të LDK-së së Ibrahim Rugova, kjo është një çështje tjetër që do të trajtohet nga Gjykata Penale e Hagës në ditët në vijim. “

Sipas hezates zvcerane ne gjuhen shqipe “Le Canton27.ch” ne Zvicër,  në tekstin e aktakuzës kundër Thaçit dhe kundër tre personave të tjerë në paraburgim në Hagë, thuhet se këta persona i përkasin “një ndërmarrje të përbashkët kriminale” E njëjta akuzë gjendet në aktakuzën e ish-Presidentit serb Sllobodan Millosheviç, qe duket se eshte bere një “copy-past”! A mund të krahasohen krimet e forcave serbe të Millosheviçit me ato të UÇK-së?

Zonjës Del Ponte iu përgjigj: “Jo, kjo është diçka tjetër. Nuk mund të krahasohen krimet e forcave të Millosheviçit me ato të UCK-së. Ky është një gabim i madh nga ana e atyre që përgatitën këtë aktakuzë. Siç e dini, forcat serbe të udhëhequra nga Millosheviçi kryen krime të rënda kundër njerëzimit, masakra, gjenocide dhe spastrime etnike në Kosovë dhe ish-Jugosllavi. Ne nuk duhet të harrojmë përdhunimin e 20,000 vajazave dhe grave kosovare gjatë konfliktit..”

Advertisement
Advertisement

You May Also Like