Trazira në Uganda, 37 të vdekur pas arrestimit të Bobi Wine

Numri i të vdekurve nga protestat mbi arrestimin e muzikantit të opozitës në Uganda, Bobi Wine, me shpresa për president, ka shkuar në 37, tha policia të premten. Kjo është një nga trazirat më të këqija të vendit në një dekadë dhe më shumë akoma pritet të ndodhin përpara zgjedhjeve në fillim të vitit të ardhshëm.

Patologu i policisë së Ugandës dhe shefi i shërbimeve shëndetësore të Policisë u thanë gazetarëve në kryeqytetin, Kampala, se ata kishin numëruar 37 trupa deri të enjten në mëngjes.

Protestat shpërthyen të mërkurën pasi policia arrestoi Wine, i cili pritej të paraqitej në gjykatë të enjten në qytetin lindor Iganga. Policia e akuzon atë për shkelje të udhëzimeve ndaj COVID-19, që u kërkojnë kandidatëve presidencialë t’iu drejtohen më pak se 200 personave.

Policia ka thënë se 350 njerëz u arrestuan dhe u ndaluan në të gjithë Kampala. Pati tension të enjten në kryeqytet, me një prani të rëndë ushtarake dhe policore.

Advertisement

Ëine, i cili është arrestuar shumë herë vitet e fundit, ka rrëmbyen vëmendjen e shumë banorëve të Ugandës me thirrjet e tij këmbëngulëse që  Presidentin Yoweri Museveni të tërhiqet pas 36 viteve në pushtet.

Duke folur para gazetarëve, Ministri i Sigurisë, Gjeneral Elly Tumwine paralajmëroi protestuesit se ata do të merren me ta nëse vazhdojnë. “Kjo ishte një lëvizje e qëllimshme dhe e para-planifikuar për të shkaktuar kaos sepse kemi prova,” pohoi Tumwine. “Por unë dua të paralajmëroj ata që ndërsyen dhunën se do të korrin atë që mbjellin.”

Advertisement
Advertisement

You May Also Like