Si i shpenzon paratë njeriu më i pasur në botë?

Jeff Bezos është personi i parë në histori që ka më shumë se 200 miliardë dollarë.

Njeriu më i pasur në botë u zotua të shpenzojë 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës në shkurt dhe premtoi 100 milionë dollarë për të ndihmuar personat që nuk arrijnë të ushqehen sa duhet, shkruan Business Insider.

Bezos është personi i parë në historinë moderne që grumbulloi një pasuri prej mbi 200 miliardë dollarësh, sipas vlerësimeve të fundit të Forbes për vlerën e tij neto.

CEO shpenzon pasurinë e tij në pasuri të patundshme në të gjithë SHBA-në, një avion Gulfstream Jet me 65 milionë dollarë dhe kompaninë e tij të eksplorimit të hapësirës, Blue Origin.

Pasuria masive e Jeff Bezos sapo ka thyer një rekord tjetër. CEO i Amazon është tani personi i parë në historinë njerëzore që grumbulloi një vlerë neto mbi 200 miliardë dollarë, sipas Forbes.

Ky moment historik vjen së bashku me një rritje në çmimin e aksioneve të Amazon, i cili është rritur përkundër pandemisë së coronavirusit që po rrit ekonominë amerikane, transmeton Telegrafi.

Dhe marrëveshja e Bezos për të dorëzuar 25% të aksioneve të tij në Amazon ish-gruas së tij MacKenzie Scott në një zgjidhje divorci vitin e kaluar në fund të fundit nuk ngadalësoi shumë as rritjen e pasurisë së tij.

Ndërsa Bezos ka shtuar 87.1 miliardë dollarë në vlerën e tij neto vetëm në vitin 2020, sipas vlerësimeve të fundit të Bloomberg, kriza e coronavirusit ka qenë një katastrofë ekonomike për pjesën tjetër të Amerikës, pasi një 49 milionë amerikanë që humbën punën e tyre si pasojë e pandemisë, kërkuan ndihmë nga shteti.

Bezos nuk është i vetmi miliarder që bëhet më i pasur gjatë pandemisë. Elon Musk i Tesla dhe Eric Yuan i Zoom panë që pasuritë e tyre neto u rritën me më shumë se 2 miliardë dollarë midis marsit dhe qershorit, njoftoi më parë Business Insider.

Nga pasuritë e paluajtshme te udhëtimet në hapësirë, ja se si Bezos i shpenzon paratë e tij:

Një nga blerjet më të dukshme të Bezos ishte blerja e tij e Washington Post për 250 milionë dollarë në vitin 2013.

Pasuria e Bezos është aq masive sa, sipas llogaritjeve të Business Insider të vitit 2018 kur ai kishte një pasuri të thjeshtë 130 miliardë dollarë, shpenzimi i 88,000 dollarëve për të ishte i ngjashëm me një amerikan që shpenzonte 1 dollar.

Advertisement

Një pasuri, me dy shtëpi në 5.3 hektarë tokë, ndodhet në Medina, Uashington, jo shumë larg selisë së Amazon në Seattle.

Bezos zotëron gjithashtu një rezidencë të stilit spanjoll në Beverly Hills, California. Ai e bleu pronën në vitin 2007 për 24.25 milionë dollarë. Ai bleu një shtëpi tjetër më të vogël, në vendin fqinj, një dekadë më vonë.

Ai gjithashtu zotëron një fermë në Van Horn, Texas, e cila shërben si një bazë për kompaninë e tij të kërkimit hapësinor Blue Origin.

Bezos bleu një shtëpi në Washington, DC në vitin 2016.

Kohët e fundit, Bezos thuhet se shpenzoi 165 milionë dollarë në një tjetër rezidencë në Beverly Hills – Estate Warner.

Sidoqoftë, Bezos zotëron gjithashtu një avion privat Gulfstream G650ER që kushton 65 milionë dollarë.

Sipas CNBC, Bezos gjithashtu ka dhuruar shuma të konsiderueshme për Seattle’s Fred Hutchinson Cancer Research Center, University of Washington Foundation, dhe Princeton University.

Sipërmarrja më ambicioze e Bezos mund të jetë Blue Origin, kompania e tij e eksplorimit të hapësirës.

Blue Origin ka pasur disa fluturime provash të suksesshme të raketës së saj New Shepard dhe aktualisht po zhvillon sistemin më të madh, kryesisht të ripërdorshëm të raketave New Glenn, që synon të konkurrojë me SpaceX të Elon Musk.

Në planin afatgjatë, Bezos synon që Blue Origin të mbështesë fluturimet njerëzore në shkallë të gjerë, me qëllimin e kolonizimit të sistemit diellor.

Në të vërtetë, Bezos kishte thënë se ai planifikon ta shpenzojë tërë pasurinë e tij në eksplorimin e hapësirës, ​​duke thënë, “Unë do të përdor fitimet e mia nga Amazon për ta financuar atë”.

Dhe në shkurt, Bezos njoftoi një premtim për të shpenzuar 10 miliardë dollarë për të luftuar ndryshimin e klimës.

Bezos gjithashtu shpenzon shumë para në jetën e tij personale. Ai i kishte blerë dhurata mjaft luksoze për të dashurën Lauren Sanchez në dhjetor.

Advertisement
Advertisement

You May Also Like