Breaking News :

nothing found
31-01-2023

Presidenti bullgar Radev: Ndalimi i gjuhës së urrejtjes ndaj Bullgarisë do të kontribuojë në fqinjësinë e mirë

Advertisement

Integrimi Evropian i Republikës së Maqedonisë Veriore nuk kërkon përpjekje për ndikim dhe presion nga vendet e treta, por arritjen e rezultateve reale në dialogun dypalësh me Bullgarinë. Kjo është thënë nga Presidenti Rumen Radev në një takim sot në Sofje me të dërguarin special të Qeverisë së Republikës së Maqedonisë Veriore Vlado Buckovski, njoftoi presidenca, njofton Darik Radio, përcjell NMK-Post.

“Ne jemi të hapur për partneritet dhe ne presim që vullneti i palëkundur politik i politikanëve PCM të inkurajojë punën në nivelin e ekspertëve dhe të provojë se fqinjësia e mirë midis dy vendeve tona është një realitet,” tha Presidenti bullgar. Sipas tij Bullgaria kurrë nuk e ka sfiduar të drejtën demokratike për vetëvendosje të qytetarëve të Republikës së Maqedonisë Veriore, por identiteti i një vendi nuk mund të ndërtohet mbi urrejtjen për një tjetër, veçanërisht për një vend vëllazëror, shtoi presidenti. Radev vuri në dukje se Bullgaria në parim dhe vazhdimisht mbështet perspektivën evropiane të Republikës së Maqedonisë Veriore, por nuk mund të lejojë futjen e çështjeve bilaterale të pazgjidhura në Bashkimin Evropian.

Shoqëria bullgare është jashtëzakonisht e ndjeshme ndaj sinjaleve të dërguara nga institucionet shtetërore në Maqedoninë Veriore në lidhje me marrëdhëniet dypalëshe, kujtoi Presidenti. Sipas kreut të shtetit, braktisja e gjuhës së urrejtjes ndaj Bullgarisë në fqinjin tonë jugperëndimor, në mediat publike, ndryshimi i përmbajtjes së librave shkollorë, në punën e instituteve shkencore dhe mbishkrimet e monumenteve historike dhe muzeve do të jetë një kontribut i vërtetë në marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë. Rumen Radev bëri thirrje për një dialog aktiv dypalësh në të gjitha nivelet midis Bullgarisë dhe Republikës së Maqedonisë Veriore, në të cilin, në një frymë besimi dhe mirëkuptimi, duhen kërkuar zgjidhje të zbatueshme.

Advertisement

Read Previous

Gjermanët më të padëmtuarit psikologjikisht nga pandemia

Read Next

Klubi i natës shndërrohet në qendër të dhurimit të gjakut (FOTO)