• 01-12-2021

Një tjetër vend evropian po planifikon testimin masiv të popullit për koronavirus

Austria po planifikon një kontroll në masë për mbarë popullatën e saj që pritet të ndodhë pas izolimit te dytë që nis javën e ardhshme.

Njoftimin e bëri vet kryeministri Sebastian Kurtz teksa foli për një hap të guximshëm si ai që bëri Sllovakia, e cila dy javë më parë testoi brenda një fundjave 2/3 e popullatës së saj, prej të cilëve më pak se 1% rezultuan bartës të koronavirusit.

Kjo është një strategji që pritet të japë rezultate konkrete tha Kurtz, dhe për të ndarë sa më parë mundësinë e gëzimit në festat e fundvitit./Alsat

Read Previous

Zaev: Për vaksinat kundër COVID-19 janë planifikuar 6.7 milion euro

Read Next

Janë sanksionuar 206 shoferë në Shkup, 77 për mosmbajtjen e maskës

%d bloggers like this: