Merkel: Nuk ka lehtësim të masave, virusi nuk është ende nën kontroll

Një mutacion i koronavirusit mund të prishë planet e qeverisë gjermane, paralajmëron Kancelaren Angela Merkel.

Në intervistën që Kancelarja dha për televizionin publik gjerman ARD, ajo shprehet se është e vetëdijshme për pasigurinë në të cilën ndodhen qytetarët e Gjermanisë dhe kjo është arsyeja pse u lutet atyre për shumë durim.

Merkel ishte e ftuar në televizionin publik gjerman ARD, vetëm 24 orë pas të ashtuquajturit samit mbi vaksinimin e mbajtur të hënën. Në të morën pjesë përfaqësuesit më të rëndësishëm të politikës, shkencës dhe ekonomisë, të cilët më pas konfirmuan se ritmi i ngadaltë i vaksinimit kundër koronës në Gjermani nuk do të përshpejtohet së shpejti.

Pse po shkon projekti i vaksinimit kaq shpejt në Izrael, Britani të Madhe dhe Shtetet e Bashkuara sesa në BE, përfshirë Gjermaninë? Merkel thotë se vaksina nga prodhuesi AstraZeneca në Britaninë e Madhe është aprovuar për përdorim si urgjencë. Sidoqoftë, në BE, vaksina është testuar plotësisht, siç bëhet zakonisht në raste të tilla.

“Nuk ishte një gabim, sepse kemi nevojë për besim.” Një pretendim i tillë shpesh mund të dëgjohet në deklaratat e qeverisë. Por pse BE negocioi me kompani farmaceutike shumë më ngadalë dhe dukshëm më pak të detyrueshme vitin e kaluar.”

Kufizime të rrepta aktualisht në Gjermani – ndalimet e kontaktit, restorantet e mbyllura, kinematë dhe shkollat – po e sjellin popullsinë në kufijtë e qëndresës.

Advertisement

Disa vëzhgues sugjerojnë që kufizimet mund të zgjaten deri në Prill.

“Hapja në 14 ditë, në mënyrë që të kthehemi te rritja eksponenciale – kjo nuk do të ishte zgjidhja,” tha kancelarja. Mbi të gjitha, shtuan ata, rënia e numrit të infeksioneve të reja tregon se masat janë efektive. “Është një rezultat i mirë, të cilin nuk e kemi pasur për një kohë të gjatë. Por kjo nuk do të thotë që autoritetet shëndetësore kanë përsëri kontroll mbi virusin “.

Kancelarja gjermane theksoi se ka ende paqartësi për shkak të mutacionit të virusit, i cili konsiderohet të jetë shumë më ngjitës. Merkel vlerësoi disiplinën e shumicës së banorëve në Gjermani. Vendi është në rrugën e duhur, por, “rreziku i vetëm është që një mutacion i virusit nga Britania e Madhe ose Afrika e Jugut mund të prishë planet tona, sepse është shumë më agresiv”./ARD/

Advertisement
Advertisement

You May Also Like