Gjermani : Greva e paralajmruar , filloi në 11 aeroporte

Estimated read time 4 min read

Pasagjerët që planifikojnë të fluturojnë drejt ose nga 11 aeroportet kryesore gjermane do të duhet të gjejnë një rrugë tjetër sot, raportoi DPA.

Stafi i sigurisë së aeroporteve në aeroportet në Frankfurt, Hamburg, Bremen, Berlin, Leipzig, Dusseldorf, Këln, Hanover, Shtutgart, Erfurt dhe Dresden kanë nisur një grevë njëditore që do të zgjasë deri sonte.

Sindikata Verdi filloi grevën mbrëmë vonë në aeroportin e Këlnit/Bonnit, ku sipas Verdit, kontrolli i pasagjerëve të turnit të natës nuk u paraqit në punë. Shkalla e pjesëmarrjes atje ishte 100 për qind, tha zëdhënësi i sindikatës Ozay Tarim.

– Ishte një fillim i suksesshëm i grevës, tha ai.

Rreth 80 për qind e lëvizjeve të fluturimeve të planifikuara për sot në Këln/Bon janë anuluar, tha faqja e internetit e aeroportit këtë mëngjes. Tarim pret që ky proporcion të rritet gjatë ditës.

Të gjitha fluturimet janë anuluar në aeroportet e Berlinit, Hamburgut dhe Shtutgartit. Në Dusseldorf, nga ana tjetër, vetëm një e treta e fluturimeve janë anuluar dhe dy të tretat janë ende të planifikuara.

Tarim kritikoi faktin se një kompani sigurie në aeroportin e Dusseldorf-it ofroi një pagesë shtesë prej 200 eurosh (216 dollarë) për punonjësit që të vinin në punë pavarësisht grevës. Sipas tij, ky “bonus për thyerjen e grevës” është provokim.

Në Frankfurt, linja ajrore lider gjermane Lufthansa planifikon të operojë pjesën më të madhe të programit të saj, duke përfshirë fluturimet me distanca të gjata. Gjithashtu do të ofrohen fluturime për transferim pasagjerësh. Megjithatë, transportuesi paralajmëroi se pasagjerët mund të përballen me kohë më të gjata të pritjes në zonën e tranzitit.

Sipas shoqatës së aeroportit ADV, rreth 1100 fluturime do të anulohen ose vonohen. Kjo do të prekte rreth 200,000 pasagjerë.

Fluturimet normale pritet të rifillojnë nesër. Greva e radhës e Verdit është pikërisht nesër dhe do të jetë në nivel kombëtar në transportin publik lokal.

Aeroportet në shtetin jugor gjerman të Bavarisë, duke përfshirë Mynihun dhe Nuremberg, nuk preken nga greva sepse stafi i sigurisë atje ka punonjës të sektorit publik të mbuluar nga një kontratë tjetër sindikale.

Advertisement

Lufthansa ofron rezervime falas për pasagjerët e prekur deri më 8 shkurt.

Sindikata Verdi e quajti grevën për negociata kolektive me firmat private të sigurisë së aviacionit. Sindikata po kërkon rritje pagash dhe përfitime të tjera për rreth 25,000 punonjës të sigurisë së aeroportit.

Shefi i ADV Ralf Beisel u ankua se operatorët e aeroportit do të vuanin nga grevat edhe pse nuk janë të përfshirë në bisedimet e punës.

Tarim tha për PDSH se punëtorët shpresojnë të dërgojnë një sinjal të qartë për punëdhënësit dhe të rrisin presionin për koncesione në tryezën e bisedimeve.

Sindikata kërkon rritje prej 2.80 euro në orë. Pagat për punët e sigurimit të aviacionit aktualisht fillojnë nga 20,60 € në orë.

Një zëdhënës i Shoqatës së Kompanive të Sigurisë së Aviacionit (BDLS) tha se punëdhënësit kishin ofruar rritje pagash prej 4 për qind për këtë vit dhe 3 për qind për vitin e ardhshëm, por hodhi poshtë kërkesën e sindikatës.

Gjermania është goditur nga një seri grevash nga punonjësit e transportit gjatë javës së kaluar.

Një grevë kombëtare shumë-ditore kundër Deutsche Bahn shtetëror nga sindikata e shoferëve të trenave GDL përfundoi të hënën, ndërsa një grevë e veçantë njëditore nga punonjësit e transportit publik lokal në pjesën më të madhe të vendit është planifikuar për nesër.

Advertisement
Advertisement

You May Also Like