• 28-11-2021

Covid/Shpresa për vaksinën, virusi ndryshon deri në 100 herë më pak se HIV

Virusi Sars-CoV2  ndryshon 10-100 herë më pak se ai HIV, gjë që rrit shpresën e shkencëtarëve për zhvillime pozitive të vaksinës efikase. Kshtu ka deklaruar Maria Rosaria Capobianchi, docente e Biologjisë Molekulare në Laboratorin e Virologjisë në Institutin Spallanzani, i pari që ka izoluar virusin në Itali.

“Lajmi i mirë është që ka një genomë të qëndrueshme dhe më pak të ndryshueshme, çka e bën më të lehtë zhvillimin e një vaksine efikase”, ka shpjeguar ajo./Opinion.al

Read Previous

Sot janë shëruar 692 pacientë nga coronavirusi në Maqedoni

Read Next

“Zgjedhjet në BFI”, Ganija: BFI-në nuk e shpëton një “super reis” por zgjedhjet e lira!

%d bloggers like this: