Breaking News :

nothing found
28-06-2022
  1. Home
  2. Bota

Category: Bota

Spanja pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Spanja pro liberalizimit të vizave për Kosovën

Kryeministri i Spanjës, Pedro Sanchez, ka thënë se vendi që ai drejton është i gatshëm të pranojë që Bashkimi Evropian t’i japë Kosovës liberalizimin e vizave. “Spanja ka një qëndrim konstruktiv dhe ne jemi të…

Read More
Tërmeti në Afganistan, mbi 1 mijë viktima e qindra ndërtesa të shkatërruara

Tërmeti në Afganistan, mbi 1 mijë viktima e qindra ndërtesa të shkatërruara

Këto pamje tregojnë pasojat e rënda të një tërmeti të fuqishëm që goditi lindjen e Afganistanit në orët e para të mërkurës. Bilanci është tragjik. Deri më tani numërohen mbi 1 mije viktima e qindra…

Read More
Presidenti Joe Biden rrëzohet nga biçikleta

Presidenti Joe Biden rrëzohet nga biçikleta

Joe Biden u rrëzua nga biçikleta e tij, gjatë ngasjes pranë shtëpisë së tij në Delaware, teksa ai dhe gruaja e tij festonin 45 vjetorin e martesës. Presidenti amerikan 79-vjeçar u nis me gruan e…

Read More
Ndërron jetë presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe

Ndërron jetë presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe

Abu Dhabi Siç njoftohet, nga sot në vend është shpallur 40 ditë zie zyrtare dhe flamujt do të ulen në gjysmështizë Sheikh Khalifa bin Zayed Al Nahyan, presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA), ka…

Read More
Shtëpia e Bardhë: Jemi të gatshëm të mbështesim hetimin për vdekjen e gazetares së Al-Jazeera-s

Shtëpia e Bardhë: Jemi të gatshëm të mbështesim hetimin për vdekjen e gazetares së Al-Jazeera-s

Zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Jen Psaki, ka theksuar se hetimet që do të kryhen edhe nga Izraelit edhe nga Palestina lidhur me vrasjen e gazetares së Al-Jazeera-s, Shireen Abu Akleh, në Bregun Perëndimor nën…

Read More
Vritet gazetarja e Al Jazeera-s: raportoi për vuajtjet e popullit palestinez e okupatorit cionist,

Vritet gazetarja e Al Jazeera-s: raportoi për vuajtjet e popullit palestinez e okupatorit cionist,

Gazetarja e mirënjohur e rrjetit mediatik botëror Al Jazeera, Shirin Ebu Akileh, e cila gjatë një çerek shekulli të plotë raportoi për vuajtjet e popullit palestinez dhe krimet e okupatorit cionist, dje herët në mëngjes…

Read More
Kryetarja e KE-së von der Leyen: Sanksione të reja ndaj TV, bankave dhe naftës ruse

Kryetarja e KE-së von der Leyen: Sanksione të reja ndaj TV, bankave dhe naftës ruse

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen njoftoi se sot do të shpallet paketa e re e gjashtë e sanksioneve kundër Rusisë. Kreu i Komisionit Evropian tha se paketa e gjashtë e sanksioneve kundër…

Read More
Kryetarja e KE-së von der Leyen: Sanksione të reja ndaj TV, bankave dhe naftës ruse

Kryetarja e KE-së von der Leyen: Sanksione të reja ndaj TV, bankave dhe naftës ruse

Kryetarja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen njoftoi se sot do të shpallet paketa e re e gjashtë e sanksioneve kundër Rusisë. Kreu i Komisionit Evropian tha se paketa e gjashtë e sanksioneve kundër…

Read More
Ja Sa miliard euro fiton Pfizer?

Ja Sa miliard euro fiton Pfizer?

Të ardhura të mëdha janë raportuar nga gjigandi farmaceutik amerikan Pfizer. Kompania ka konfirmuar vlerësimet për të ardhurat vjetore nga vaksina dhe pilulat Covid-19 për herë të parë që kur dolën në shitje, duke thënë…

Read More
Afganistani sot feston Fitër Bajramin

Afganistani sot feston Fitër Bajramin

Afganistani do të festojë Fitër Bajramin më herët se shumica e vendeve të tjera. Qeveria e re e vendit, e cilësuar si Emirati Islamik i Afganistanit, ka deklaruar se Fitër Bajrami do të fillojë të…

Read More