Breaking News :

nothing found
12-08-2022

Zaharieva: Është gënjeshtër që Bullgaria kundërshton identitetin maqedonas (Video)

Advertisement

‘Eshtë një gënjeshtër që Bullgaria kundërshton identitetin e maqedonas’, thotë në një intervistë ekskluzive për zoom.mk, Ministrja Bullgare e Punëve të Jashtme, Ekaterina Zaharieva.
“Ne e kemi thënë atë shumë herë dhe politikanët tuaj e dinë atë. Por është disi më lehtë të paraqitet para publikut tuaj dhe politikanëve evropianë se Bullgaria po sfidon identitetin. “Unë mendoj se ajo çështje është zgjidhur, me aktin e njohjes së pavarësisë nga Bullgaria, si vendi i parë,” tha Ministrja Zaharieva.
Zaharieva dyshon se autoritetet maqedonase nënshkruan Marrëveshjen e Fqinjësisë së Mirë në 2017 vetëm që Maqedonia e Veriut të bëhet anëtare e NATO-s.

“Marrëveshja është vendimtare. Thotë që ne kemi një histori të përbashkët. Tani duhet të gjejmë një mënyrë, si t’u themi të vërtetën brezave që të ndalojnë iluzionet dhe të gjejnë një mënyrë për të parë së bashku të ardhmen. Ne nuk duhet të harxhojmë më shumë vite. Besoj se kjo mund të ndodhë, unë jam optimist. Do të jetë e vështirë, por do të ndodhë, kjo do të ndodhë në frymën e vullnetit të mirë,” shpreson Zaharieva.
Lidhur me ndërtimin e Korridorit 8, ajo beson se është e pakonceptueshme që në shekullin 21 të mos ketë hekurudhë midis dy vendeve.
“Korridori 8 nuk është i rëndësishëm vetëm për Bullgarinë, por është gjithashtu i rëndësishëm për edhe për RMV-në. Biznesi juaj do të përfitojë prej tij. Shumë sinjale nga ndërmarrjet Bullgare, që dëshirojnë të krijojnë vende pune dhe të investojnë në vendin tuaj, se po përballen me pengesa administrative për të rritur biznesin e tyre,” tha Ministri i Jashtëm Bullgar, duke shtuar se qeveritë duhet të punojnë për të lidhur bizneset dhe institucionet arsimore dhe kulturore të të dy vendeve.Sipas saj, Bullgaria dhe vendet e tjera fqinje janë lobistët më të mëdhenj për integrimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian./Nmk-post/

Advertisement

Read Previous

‘Zhduket’ gripi në Maqedoni, ja sa përqind ka pasur të sëmurë këtë vit

Read Next

E tr ishtë, humb jetën në punë i riu nga Bogovina