Breaking News :

nothing found
18-08-2022

VMRO-DPMNE: Ku shkuan 900 milionë euro, para të premtuara për qytetarët?

Advertisement

Zoran Zaev i la ndërmarrjet pa ndihmë të vërtetë, ndërsa pakoja e pestë e masave nuk do të nxisë ekonominë, por vetëm do të përshpejtojë kolapsin. Megjithëse qeveria dha 350 milion euro për ekonominë nga 1.2 miliardë të premtuar, nuk ka asnjë efekt. 55.000 njerëz humbën vendet e tyre të punës, thuhet në reagimin e OBRM-PDUKM-së. “Shteti është në borxhe, dhe askush nuk e di se ku shkuan rreth 900 milion euro, para që u premtuan si masa, por nuk u shkuan qytetarëve ose ekonomisë. Ekonomia po rrënohet. Kemi rënie të eksporteve dhe rënie të BPV-së. Rënia e Prodhimit të Brendshëm Bruto në tremujorin e dytë të vitit 2020 është shkatërruese, megjithëse vendi ynë nuk bën pjesë në grupin e vendeve në të cilat turizmi luan një rol të rëndësishëm në krijimin e BPV-së, siç janë vendet e Mesdheut, Kroacia dhe Greqia, nga 38 ekonomitë për të cilat ka të dhëna, dhe vetëm 9 kanë një rënie më të lartë të BPV-së sesa Maqedonia në tremujorin e dytë të vitit 2020, dhe 28 vende më të ulëta.Masat e Zaevit padyshim nuk synojnë ndihmë, ato nuk janë të dimensionuara si duhet dhe nuk arrijnë efektin e dëshiruar. E gjitha që mbetet nga masat janë presionet e Zaevit, i cili, duke parë nëpër syzet rozë, bind publikun se sa shkëlqen ekonomia”, thuhet në reagimin e OBRM-PDUKM-së./Telegrafi/

Advertisement

Read Previous

Shpend Ahmeti: Vjosa Osmani nuk i ka çu vota VV-së

Read Next

Porto mposhti Juventusin, Pepe zbulon sekretin