Breaking News :

nothing found
31-01-2023

Vërtetohet definitivisht, birra është e mirë për shëndetin e njeriut

Advertisement

Birra është njëra ndër pijet më favorite alkoolike në të gjithë botën.

E për fat të mirë të miliona njerëzve, birra duket se ka një numër të madh të përfitimeve shëndetësore, transmeton koha.net.

Birra, sipas një hulumtimi të ri, përmban disa përbërës ushqyes që ndihmojnë për të zvogëluar rrezikun e sulmit në zemër si dhe përmirëson shëndetin e trurit.

 

 

Shkencëtarët e Hong Kongut kanë publikuar këtë hulumtim të ri në “American Journal” në medicinën shkencore gjatë kësaj jave.

Ata pohojnë se birra përmban më shumë vitamina B se sa vera, ka më shumë antioksidantë dhe mund të zvogëlojë shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare.

Njëri nga shkencëtarët kryesorë, Sisi Yip ka thënë për ‘South China Morning Post’ transmeton dailymail, se “Birra përmban një numër të madh të mineraleve si kaliumi, hekur, magnez, fosfor, potasium, natrium, zink, bakër, mangan, selen, fluorid e selikon”.

 

Megjithatë të mira e birës mund të merren vetëm nëse konsumohen në mënyrë të moderuar, e jo nëse konsumohet në mas të madhe.

Advertisement

Read Previous

Do të befasoheni! Kjo bimë bën mrekulli në organizëm, mësoni si përdoret

Read Next

Del në shitje vetura që mund të vozitet në të dy drejtimet