Breaking News :

nothing found
27-09-2023

Varianti i ri i COVID-19: Mjekja tregon simptoma ‘të pazakonta’ të variantit Omicron

Advertisement

Mundësia e një varianti të ri u përmend për herë të parë nga doktoresha Angelique Coetzee kur një sërë pacientësh erdhën me simptoma të coronavirsut të papara më parë.

Asnjë prej tyre nuk shfaqi humbjen e shijes apo nuhatjes që ka qenë më parë karakteristike për COVID-19, shkruan Express.co.uk. “Paraqet një sëmundje të lehtë me simptoma të dhimbjes së muskujve dhe lodhjes për një ose dy ditë që nuk ndiheni mirë”, tha mjeku Coetzee për Telegraph. “Ata mund të kenë një kollë të lehtë, nuk ka simptoma të dukshme”.

Doktoresha Coetzee theksoi në një konferencë për shoqatat e tjera mjekësore afrikane se pacientët e saj ishin të gjithë të shëndetshëm dhe se varianti i ri mund të jetë shumë më i dëmshëm për të moshuarit. Rreziku më i madh janë njerëzit e moshuar me sëmundje të njohura si hipertensioni, diabeti ose sëmundjet e zemrës.

Advertisement

Read Previous

FOTO/ Stûhia përmbÿs makinën në Shqipëri

Read Next

Varianti i ri i COVID-19: Mjekja tregon simptoma ‘të pazakonta’ të variantit Omicron