Breaking News :

nothing found
14-08-2022

Vaksina/ Rama: BE mendoi vetëm për veten e vet

Advertisement

Pak orë para nisjes së fushatë së vaksinimit kundër CVOID-19, kryeministri Edi Rama ka dalë në një konferencë për mediat duke shpjeguar se si do procedohet në ditët në vijim.

Në fjalën e tij Rama tha se Shqipëria e siguroi vaksinën nga një vend i BE, por nuk është autorizuar që të tregojë emrin.

Po ashtu, Rama theksoi se në fushatën e vaksinimit Bashkimi Evropian ka menduar vetëm për veten e tij, duke bërë që vendet anëtare dhe jo të bashkëpunojnë mes tyre për të siguruar dhe dozat e vaksinës anti-Covid.

“Nga java e tretë e janarit ne kemi rënë dakord me kompaninë Pfhizer pë 500 mijë doza vaksine, por qëllimi është që të rrisim kapacitetin vaksinues duke rritur prurjet e Pfizer dhe Astraneza-Oxford përmes këtyre kanaleve. Nëse do të shikoni se si BE e ka konsideruar këtë proces ku ka menduar vetëm per veten e vet është lënë në dorë të vendeve anëtare që të bashkëpunojnë me vendet jo anëtare.

 Ka proces që një vend X jep një pjesë të dozave që ka në dispozicion për shkak se nuk i përdor me njëherë dhe vendos ti shesë. Në të gjithë kanalet ku është vaksina Pfizer çmimi është i njëjtë për të gjithë, ka dhe kanale me këmbim që një vend ka mundësi që të shfrytëzojë X doza atëherë dhe në bashkëpunim me një vend tjetër e bën të mundur këtë kalim.

Kjo është një punë që zhvillohet si një bursë por ajo që ka rëndësi është që të mos ketë rritje çmimi. Por duke shfrytëzuar kapacitete tona diplomatike dhe aftësinë për të ndikuar në marrëdhënie të caktuara dhe respektin e krijuar te partnerët kemi arritur që të sigurojmë dhe dozat e para. Është fakt që në një garë lypsash për vendet e tyre unë jam pretendent për vendin e parë”, është shprehur Rama./ Opinion.al

Advertisement

Read Previous

(VIDEO LAJM) Momenti kurr uji shemb asfaltin pranë një shtëpie në Koretin të Kamenicës

Read Next

Vaksinohen mjekët Pëllumb Pipero dhe Tritan Kalo