Breaking News :

nothing found
23-09-2023

Vajza 10 vjeçare me biznes të sajin – fiton 120 mijë euro për një muaj, ka edhe një Mercedes

Advertisement

Për suksesin në biznes, nëna e saj i bleu një veturë me vlerë 165 mijë euro dhe nëse vazhdon me këtë ritëm do të mund të dalë në pension në moshën 15-vjeçare. Si duket jeta e një vajze biznesi 10-vjeçare që ka markat e saj dhe fiton mijëra euro?

Shumica e 10-vjeçarëve janë të fiksuar pas lojërave video dhe shkollës, por Pixie Curtis, 10, nga Australia tashmë ka biznesin e saj nga i cili fitoi 120,000 euro në vetëm një muaj.

Pixie është ende në shkollën fillore, por së bashku me nënën e saj, biznesmenen e famshme australiane Roxy Yachenko, ajo filloi biznesin e saj të lodrave Pixie’s Fidgets, përcjell Gazeta Online Reporteri.net.Biznesi filloi të funksionojë në maj dhe në 48 orët e para të gjitha lodrat u shitën. Në muajin e parë të funksionimit, kompania ka realizuar një fitim prej 200 mijë dollarësh australianë, ose mbi 120 mijë euro.

Nëna e Pixie, e cila konsiderohet si manjate e marrëdhënieve me publikun, thotë se nëse vazhdon me këtë ritëm, Pixie do të mund të dalë në pension në moshën 15-vjeçare.

Por ky nuk është biznesi i vetëm i një vajze 10-vjeçare. Nëna e saj krijoi një markë aksesorësh flokësh të quajtur pas vajzës së vogël kur ajo ishte foshnjë e quajtur Pixie’s Bows.“Ajo që më emocionon më shumë është se ajo ka një shpirt të fortë sipërmarrës në një moshë kaq të re. “Unë kurrë nuk kam pasur diçka të tillë dhe jam mësuar vazhdimisht se çfarë duhej të bëja për të pasur sukses.”

“Kam punuar në McDonald’s në moshën 14-vjeçare, sepse ishte e zakonshme në kohën time,” tha Roxy, duke shtuar se ndërsa ajo lejon vajzën e saj të zhvillojë talentin e saj, vajza e vogël ka ende kohë kur vjen puna për të marrë vendime.Roxy konsiderohet si një nga gratë më të suksesshme të biznesit në Australi. Ajo është e martuar që nga viti 2012 me babain e Pixie, Oliver Curtis, me të cilin ka një fëmijë tjetër, djalin Hunter 6 vjeçar.

Ata jetojnë në një rezidencë me vlerë mbi 6 milionë dollarë në Sidnei.Pixie e vogël gëzon një luks të madh, ndaj për ditëlindjen e saj të 10-të, përveç festës luksoze të ditëlindjes, ka marrë edhe pantofla të shtrenjta stilisti dhe një çantë.

Muajin e kaluar, ajo njoftoi listën e dhuratave të Krishtlindjeve, e cila përfshinte një celular të ri dhe krem për lëkurë.Përveç kësaj, pas shumë sukseseve në biznes, Pixie mori të njëjtin Mercedes si të nënës së saj me vlerë 165,000 euro. /Reporteri.net

Advertisement

Read Previous

Akuzohet një kosovar për terrorizëm sëbashku me bashkëshorten e tij!

Read Next

Vrau gruan dhe tre fëmijët për një certifikatë vaksine, kjo ishte letra që kishte lënë gjermani para se ta vriste edhe vetën