Takimi Biden-Putin, mobilizohen 3 mijë forca për samitin botëror

Gjeneva krenare por edhe ne ankth në prag të samitit diplomatik me 16 qershor. Gjithçka është gati për takimin Biden-Putin, ka thëne për gazetën zvicerane në shqip Le Canton27.ch shefja e policisë së kantonit kolonel Monica Bonfanti.
Nga ajo kuptuam se Gjeneva, Zvicra si nikoqire dhe si një vend neutral është mobilizuar mire, është në gjendje gatishmërie që duket si në “luftë” e blinduar me forcat e armatosur deri në “dhëmbë”, me 3000 policë, ushtarë, helikopterë, tanke, marina ushtarake dhe snajperistë.

“Rri në shtëpi, mos dilni!..” është ky apeli i autoriteteve të Gjenevës që nuk ka të bëjë asgjë kësaj radhe me ndonjë valë të re të pandemisë COVID-19, por një eveniment diplomatik ndërkombëtar, ku presidenti amerikan Joe Biden me homologun e tij rus Vladimir Putin me 16 qershor do të gjenden “tête à tête” në Gjenevë në villen e lashtë në parkun “La Grange” të rrethuar në tel me xhemba rreth e përqark dy kilometra.
Presidenti i SHBA-ve më 16 qershor do të takohen Gjenevë me homologun e tij rus. Biden dhe Putin kanë zgjedhur Zvicrën për samitin e tyre të parë. Sfidat dhe temat e takimit do jenë, sa të larmishme po aq edhe te vështira. Të dy krerët e shteteve, marrëdhëniet e të cilëve janë mjaft të tensionuara, jo vetëm pse presidenti amerikan, Putinin e kishte quajtur “vrasës”, por edhe për shume probleme tjera mes veti përballë krizave në botë, duke përfshirë këtu edhe atë në Ballkan, ne veçanti Kosovën. Prandaj edhe gazeta zvicerane në shqip Le Canton27.ch sikur gjitha mediat tjera simotra është mobilizuar për të pasqyruar samitin botëror mes Biden dhe Putin që do mbahet të mërkuren në Gjenevë.

Stephane Theimer, zv.drejtori i Zyrës Federale të Policisë (FEDOPOL) dhe kreu i Shërbimit Federal të Sigurisë, tha se zyra nuk kishte marrë asnjë tregues kërcënimesh ose trazirash që përfshinin samitin. Por ai tha se “kërcënimi terrorist mbetet i lartë në Zvicër dhe Evropë” dhe përmendi “kërcënime të tjera nga qarqet ekstremiste të dhunshme”.
“Natyrisht, diaspora përkatëse të të dy vendeve mund të dëshirojnë të përfitojnë nga vizita e presidentit të tyre për të kryer veprime,” tha Theimer duke shtuar se “ne jemi në një nivel të lartë të gatishmërisë.”

“Për momentin nuk kemi ndonjë shenjë konkrete kur bëhet fjalë për ndonjë aksion eventual nga diaspora, por është diçka që po e marrim në konsideratë,” tha Theimer.
Si gazetaret ashtu edhe qytetaret sy e veshe kane kah Gjeneva dhe Berna për pritjen e takmit “tête à tête” të dy burrave nga Uashingtoni dhe Moska. Mbyllja e trafikut do të varet nga shumë faktorë, përfshirë vendndodhjen dhe kohëzgjatjen e takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin. Nëse asgjë nuk është zyrtare akoma, takimi sipas gjitha gjasave do duhej të zhvillohet në hotelin Intercontinental.

Pastaj, Zvicra vlerësohet për neutralitetin e saj dhe Gjeneva, një mori organizatash ndërkombëtare, organizoi në 1985 takimin e parë midis Ronald Reagan dhe Mikhail Gorbaçov. Diplomacia zvicerane ka qenë gjithashtu shumë aktive që nga prilli. Ministri i Jashtëm Ignazio Cassis, në disa raste, veçanërisht përmes Ambasadorit të vendosur në Uashington Jacques Pitteloud, ka propozuar Zvicrën si një vend takimi për mesin e qershorit, kur Joe Biden do të jetë në Evropë për G7 në Mbretërinë e Bashkuar. Uni (nga 11 në 13 qershor) më pas në selinë e NATO-s në Bruksel (14 qershor)

Me 16 qershor bashkë me motin e ditëve të verës, pritet edhe situatë e nxehtë mes Uashingtonit dhe Moskës, meqë pesë dite para takimit te Biden-Putin, qysh tash pista e Gjenevës ka nisur të nxehet. Ndërkohë, policia e Gjenevës ka konfirmuar se do të angazhojë disa automjete të blinduara nga ushtria për të garantuar sigurinë e takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Putin.

Veç sa kanë zbritur nga aeroplani limuzinat e tyre të blinduara te Joe Biden dhe Vladimir Putin. Për presidenti amerikan Cadillac One, i njohur gjithashtu si “Bisha”, është një përbindësh prej çeliku prej nëntë tonësh që mund t’i rezistojë zjarrit të pushkës ose raketave. Karakteristikat e tij teknike klasifikohen shumë sekrete. Makina posedon pajisje mbrojtëse dhe madje edhe çanta gjaku nga i njëjti grup me presidentin në rast se ai plagoset nga ndonjë sulm. Për arsye sigurie, burrat e Shërbimit Sekret gjithmonë krijojnë dy. Sipas informacionit tonë, ato që do të përdoren për samitin e Gjenevës ato tashmë veç kanë mbërritur.

Një gjë dihet se, pajisjet ushtarake amerikane dhe ruse zbarkuan të dielën e kaluar për një kontakt të parë me Aeroportin e Gjenevës, në pritje të takimit midis Joe Biden dhe Vladimir Poutin. Ditëve të ardhshme do te arrine edhe avionët e ngarkesave nga të dy vendet do të zbarkojnë në Gjenevë. Më 16 qershor, ditën e takimit midis dy burrave, derisa aeroplanët presidencialë do zbarkojnë, trafiku ajror do të pezullohet.

Në terren, siguria sigurohet nga Policia Federale Zvicerane (Fedpol), e cila specifikon në veçanti se ata punojnë me policinë kantonale të Gjenevës: “Fedpol po vlerëson situatën e cila do të përcaktojë shtrirjen e sistemit të sigurisë. Zbatimi i masave të sigurisë është përgjegjësi e forcave policore kantonale në fjalë. Shërbimet e sigurisë së delegacioneve të vendeve në fjalë janë gjithashtu të përfshira ngushtë. ”

Read Previous

Përjashtohet nga puna polici që rrahu të riun brenda stacionit të Policisë

Read Next

Donald Trump “zhvendoset” në Pakistan, biznesi i tij i ri “Shitja e akullores”

%d bloggers like this: