Breaking News :

nothing found
14-08-2022

Suedi/Vonohen vaksinat kundër koronavirusit

Advertisement

Në Suedi, 2,100 doza të vaksinës covid-19 të prodhuara nga kompania farmaceutike Moderna janë transportuar në temperatura më të ftohta se sa ato të rekomanduara prej -40 ° C, duke bërë që vaksinat të vonohen në të paktën pesë zona.

 

Vaksinat, sipas epidemiologut shtetëror suedez, Anders Tegnell, janë shpërndarë në temperaturën e rekomanduar për vaksinën Pfizer-Biontech, e cila kërkon ruajtje në -70 gradë.

Këto paqartësi kanë zgjuar dyshime në efikasitetin e vaksinës Moderna.

Dorëzimet e vaksinave vonohen për shkak të një rrëmuje transporti në Gävleborg, Dalarna, Värmland, Halland dhe Östergötland, njofton SVT, transmeton RTKLive.

Disa banorë të zonave kanë pasur kohë për të marrë vaksinën e gabuar, që sipas autoriteteve shëndetësore, nuk duhet të jetë një rrezik për shëndetin.

Shërbimi i Farmaciotik, i cili është përgjegjës për transportimin e vaksinave, ende nuk ka dalë me sqarim se ku qëndron gabimi. RTKLive

Advertisement

Read Previous

Biden rikthen Faucin në Shtëpinë e Bardhë

Read Next

BE miraton përdorimin e testeve të shpejta antigjenike