Breaking News :

nothing found
12-08-2022

Sot Bota ka pasanikun e ri më të madh. Kush është ai dhe sa pasuri shtoi për nji vit?!

Advertisement

Elon Musk është bërë njeriu më i pasur në botë pasi pasuria e tij tejkaloi 185 miliardë dollarë. Ai u ngrit në majë pas rritjes së sotme të re të vlerës së aksioneve të Tesla.

Me një pasuri prej 188.5 miliardë dollarë, Musk mori titullin nga themeluesi i Amazon Jeff Bezos, i cili ka 1.5 miliard dollarë më pak dhe kryesoi listën në 2017. Në vetëm 12 muaj, pasuria e Musk u rrit. për më shumë se 150 miliardë dollarë.

Vlera e tregut e Tesla arriti 700 miliardë dollarë për herë të parë sot, që do të thotë se vlen më shumë se Toyota, Volkswagen, Hyundai, General Motors dhe Ford së bashku.

“Është e çuditshme të jesh njeriu më i pasur në botë. “Dhe tani, përsëri në punë,” shkroi Musk në Twitter.

Ai thotë se gjysma e parave të tij do të ndihmonte në zgjidhjen e problemeve të Tokës dhe me gjysmën tjetër ai planifikon të ndërtojë një qytet të vetë-mbështetur në Mars për të siguruar vazhdimësinë e jetës në rast të një goditje meteori ose një lufte të tretë botërore.

Advertisement

Read Previous

Pse Pacolli flet me aq mllef për Kurtin?

Read Next

Dhjetë të vdekur dhe 166 raste të reja me koronavirus në Maqedoni