Breaking News :

nothing found
21-09-2023

Sëmundja misterioze mbyt 89 persona, OBSH dërgon shkencëtarët në Sudan

Advertisement

Një task-forcë e Organizatës Botërore të Shëndetësisë është dërguar në Sudanin Jugor për të hetuar një sëmundje të paidentifikuar, që ka lënë 89 të vdekur.

Ministria e Shëndetësisë e këtij shteti afrikan raportoi se një sëmundje e panjohur ka vrarë dhjetëra njerëz në qytezën veriore, Fangak, në rajonin Jonglei.

OBSh-ja dërgoi një ekip shkencëtarësh për përgjigje të shpejtë në zonë, që është një nga më të goditurat nga vërshimet e rënda, për të marrë mostra nga personat e sëmurë.

Zyrtarët shëndetësorë lokalë në Fangak thanë se nga mostrat fillestare, të sëmurët rezultuan negativë në testin për kolerë, shkruan Daily Mail, përcjell Gazeta Express.

Advertisement

Read Previous

Akuzohet se e vrau vëllain për para dhe më pas ia dogji trupin, çka deklaroi burri nga Rahoveci sot në Gjykatë

Read Next

Kurti me premtim për punëtorët: Do t’u bëhet zgjidhje problemeve me pagat