Breaking News :

nothing found
26-09-2023

Sebastian Kurzit i merret imuniteti

Advertisement

Kreut të klubit parlamentar të Partisë Popullore të Austrisë (OVP), ish-kryeministrit Sebastian Kurz, i është hequr imuniteti parlamentar nga një komision i parlamentit austriak.
Kështu, është vetëm çështje formaliteti miratimi i vendimit për heqjen e imunitetit parlamentar të ish-kancelarit në seancën parlamentare të së enjtes.
Prokuroria për Krim Ekonomik dhe Korrupsion, e cila po zhvillon hetime ndaj Kurzit për përvetësim dhe ryshfet, kërkoi heqjen e imunitetit.
Nga e premtja, prokuroria do të mund të vijojë hetimet. Pas vendimit të komisionit parlamentar, Kurz u shpreh i kënaqur, duke thënë se tani mund të punohet për të vërtetuar se këto janë akuza të gabuara.

Advertisement

Read Previous

Ndryshojnë masat anti-covid në Maqedoni për të pa vaksinuarit

Read Next

SHBA-ja kërc*ënon Bosnjën me sanksione