Breaking News :

nothing found
10-06-2023

Salman prezanton qytetin turistik për 1 milion banorë: Kështu duhet jetuar! (VIDEO)

Advertisement

Princi Mohammed bin Salman ka zbuluar planet për të ndërtuar një qytet të ri pa karbon që do të ndërtohet në NEOM në Arabinë Saudite veriperëndimore. Në një projekt të quajtur “Line”, 1 milion njerëz do të kenë një shtëpi, Qyteti nuk do të ketë makina dhe rrugë, tha Princi i Kurorës Mohammed bin Salman në një video të lëshuar të dielën, përcjellë nmk-post.

 

Qyteti do të përshkojë më shumë se 170 km dhe do të jetë në gjendje të strehojë një milion banorë si pjesë e “zhvillimit urban pa karbon që do të furnizojë 100% energji të pastër”.

 

“Ne kemi nevojë për të transformuar konceptin e qytetit konvencional në konceptin e futuristikës,” tha Princi Mohammed.

 

“Deri në vitin 2050, një miliard njerëz do të duhet të zhvendosen për shkak të rritjes së emetimeve të CO2 dhe niveleve të detit. 90 për qind e njerëzve marrin frymë me ajër të ndotur”, tha trashëgimtari i fronit.

Fondi Mbretëror Sovran i Pasurisë, Fondi i Investimeve Publike (PIF), është investitori kryesor në NEOM, një projekt i teknologjisë së lartë në Detin e Kuq. Projekti përfshin një total prej 26,500 kilometra katrorë, ka disa zona, duke përfshirë një zonë industriale dhe zona logjistike, ku përfundimi i punimeve është planifikuar për vitin 2025. /tesheshi.com/

“Pse të sakrifikojmë natyrën për zhvillim?” Pse duhej të vdesin 7 milion njerëz nga ndotja çdo vit? Pse të humbasësh një milion njerëz nga aksidentet e trafikut çdo vit? Dhe pse ta pranoni humbjen e viteve të jetës suaj gjatë rrugës për në punë?”, pyeti Princi.

“Shtylla kurrizore e investimit në ‘Line’ do të jenë fondet e siguruara për NEOM nga qeveria saudite dhe fondet e PIF të investitorëve lokalë dhe globalë në shumën prej 500 miliardë dollarësh për 10 vjet,” shtoi Princi.

Fondi Mbretëror Sovran i Pasurisë, Fondi i Investimeve Publike (PIF), është investitori kryesor në NEOM, një projekt i teknologjisë së lartë në Detin e Kuq. Projekti përfshin një total prej 26,500 kilometra katrorë, ka disa zona, duke përfshirë një zonë industriale dhe zona logjistike, ku përfundimi i punimeve është planifikuar për vitin 2025. /tesheshi.com/

 

Burimi: Tesheshi.com

 

Advertisement

Read Previous

A do të kenë të drejtë të votojnë mërgimtarët në zgjedhjet e 14 shkurtit? (Dokument)

Read Next

Ilaçi “Ivermektin” në Maqedoni, do të jepet vetëm me recetë