Breaking News :

nothing found
27-09-2023

Nuk do ta besoni, ja çfarë uji përdorin Gjermanët në dimër për të pastruar borën

Advertisement

Për të tretin vit radhazi në Bavari mënyra klasike e shkrirjes së rrugëve me kripë është zëvendësuar me shkrirjen me lëng kastraveci të përpunuar, gjithçka për të kursyer kripën dhe për të ruajtur mjedisin. Shërbimi dimëror nga fundi i vitit 2019 përdor ujë të përpunuar nga prodhimi i turshive, i cili pasurohet derisa të arrijë një përmbajtje të mjaftueshme kripe (21% NaCl).

Tashmë pas fazës së testimit, u bë e qartë se uji i përpunuar i kastravecit është ekonomikisht dhe mjedisor më i pranueshëm se uji i zakonshëm i rrugës, shkruan Geo.de.

Edhe pse uji me kastravec me kripë deri më tani derdhej përmes kanalizimeve, ai tashmë po spërkatet në rrugë.

Në një fabrikë të veçantë, uji pastrohet, pastrohet dhe u dërgohet punonjësve të rrugës. Autoritetet bavareze kursejnë ujin në këtë mënyrë dhe prodhuesi i kastravecit përfiton gjithashtu sepse duhet të investojë dukshëm më pak para në trajtimin e ujërave të zeza.

Advertisement

Read Previous

Kapet duke vozitur e dehur një vajzë nga Tetova

Read Next

Futet në ashensor pa e ditur se ka dy palë dyer, kinezja assesi të gjente rrugën për të dalë jashtë tij