Breaking News :

nothing found
28-09-2022

Mutacioni britanik i koronavirusit deri tani është zbuluar tek tre pacientë në vend

Advertisement

Mutacioni i ri i virusit britanik në Maqedoni u zbulua tek dy pacientë të tjerë në vend. Njëri nga pacientëtqë vdiq kishte një sëmundje komorbiditeti, ndërsa pacienti tjetër kishte marrë trajtim prej 26 janarit, përcjell NMK-Post.

I ndjeri është një burrë 46 vjeçar, i cili më herët kishte sëmundje kronike të mëparshme. Pacienti rezultoi pozitiv me KOVID-19 më 4 janar, dhe vdiq më 8 janar 2021.

Deri më tani, mutacioni britanik i koronavirusit është zbuluar në tre pacientë në vend. Më 27 janar, autoritetet kompetente shëndetësore njoftuan pacientin e parë të infektuar me mutacionin e ri britanik të koronavirusit në vend, i cili tashmë është shëruar. Virusi u zbulua në laboratorin privat të Klinikës Jean Mitrev në Shkup.

Advertisement

Read Previous

Vjosa Osmani e bindur që Albin Kurti pas 14 Shkurtit do të jetë kryeministër

Read Next

Tërmet në Maqedoni, ja sa ball ishte!