Breaking News :

nothing found
04-12-2022

Mposhti Covid-19 për 5 ditë/ 105 vjeçarja turke kishte edhe sëmundje të tjera kronike

Advertisement

Një grua 105-vjeçare arriti të mposhte koronavirusin, pasi mjekët deklaruan se ajo u rikuperua brenda pesë ditësh pas diagnozës.

Huriye Ba?kapan, u bë njëqindvjeçarja më e fundit e Turqisë që kishte mundur Covid-19.

Ajo deklaroi se sapo kishte mbërritur në shtëpinë verore të djalit të saj në rrethin ?ile të Stambollit në mënyrë që të shmangte turmat kur papritmas u ndje e lodhur dhe humbi oreksin.

Pasi vajza dhe nipi që e shoqëronin, zhvilluan simptoma të ngjashme, familja vizitoi një spital aty pranë, ku rezultuan pozitivë për COVID-19.

Mjekët këshilluan Ba?kapan të vazhdojë trajtimin në spital pasi ata diagnostikuan probleme në zhvillim me mëlçinë dhe veshkat.

Duke folur për AA, Ba?kapan tha se i janë dashur vetëm pesë ditë për t’u rikuperuar nga COVID-19, një sëmundje që prek njerëzit në moshën e saj me një shpejtësi eksponenciale dhe ka vrarë mijëra njerëz thuajse në gjysmën e moshës së saj.

Për mjekët, shërimi i Ba?kapan ishte gjithashtu një befasi, pasi ajo vuante nga disa sëmundje kronike, duke e vënë edhe më shumë në rrezik.

“COVID-19 mund të jetë vdekjeprurëse për njerëzit e moshuar dhe për pacientët me sëmundje kronike. Duke marrë parasysh se ajo është 105 vjeç dhe ka disa gjendje kronike, ajo e kapërceu sëmundjen mjaft mirë”, tha Dr. Emre Gezge, i cili ka ndjekur rastin.

Sipas Gezge, ndërsa shërimi i shpejtë i Ba?kapan ishte i jashtëzakonshëm, ishte regjimi “agresiv” i trajtimit dy-ditor që rriti ndjeshëm shanset për të mbijetuar.

Pas shërimit të saj, Ba?kapan u bashkua me një listë në rritje të njëqindvjeçarëve që janë rikuperuar nga COVID-19. Personi më i vjetër që i ka mbijetuar COVID-19 në Turqi besohet të jetë Havahan Karadeniz, 107-vjeç.

Mosha e saktë e njëqindvjeçarëve ha shumë diskutime për shkak të gabimeve në dokumentacion ose mungesës së dokumenteve që nga certifikatat e tyre të lindjes, të cilat datojnë një shekull më parë. Por, ekspertët ende bien dakord që numri i madh i të moshuarve që shërohen nga COVID-19 është një arritje mbresëlënëse.

Advertisement

Read Previous

Pipero për karantinën: Një person që kalon 7 ditë nuk është më infektues

Read Next

Qëndrimi i Presidentit për Zonën Ekonomike Evropiane