Breaking News :

nothing found
18-08-2022

Ministrja austriake jep dorëheqjen pas skandalit të plagjiaturës

Advertisement

Ministrja austriake Christine Aschbacher dha dorëheqjen nga posti i saj i kabinetit në krye të punës, të shtunën pas akuzave se disa prej punës së saj në universitet ishin plagjiarizuar, raporton TheGuardian.

Një konservatore nga partia OeVP e Kancelarit Sebastian Kurz, Aschbacher tha se ajo ishte larguar për të “mbrojtur familjen time”, duke u ankuar për “armiqësi, agjitacion politik dhe sulme … me një forcë të padurueshme”.

Teza e masterit e Aschbacher 2006 shfaqi “plagjiaturë, citime të pasakta dhe mungesë njohurie të gjuhës gjermane”, blogeri i pretenduar Stefan Weber, i cili specializohet në ‘nuhatjen’ e mashtrimit akademik.

Në atë kohë, ajo u diplomua me nota të larta në Universitetin e Shkencave të Zbatuara në Wiener Neustadt, në jug të kryeqytetit austriak Vjenë.

Advertisement

Read Previous

Ish qeni i policisë ‘qan’ pasi u ribashkua pas disa vitesh me ruajtësin e tij

Read Next

(VIDEO LAJM) Protesta masive në Kopenhagen kundër masave dhe orës policore