• 20-10-2021

Maqedoni, bartja e virusit COVID-19 po zvogëlohet

Trendi i uljes së rasteve të reja vazhdoi edhe gjatë ditës së djeshme ku u regjistruan 883 raste të reja nga 2.827 testime  dhe u shënuan 536 pacientë të shëruar.

Numri i përgjithshëm i të diagnostifikuarve që nga fillimi i pandemisë në Maqedoni është 77.135, numri i të shëruarve 52.949, numri i të vdekurve është 2.254.

Numri i rasteve aktive është 2.254 ku më së shumti janë në Shkupi (11.713).

“Të dhënat javore tregojnë se R0 faktori i bartjes së virusit po uljet, por jemi të kujdesshëm për shkak se mund të ketë befasi të mundshme”, tha Filipçe duke sqaruar se së pari ka pasur trend të stabilizimit dhe më pas trend të uljes./Telegrafi/

 

Read Previous

Read Next

Hoxha: “Viktima” e Mickoskit mos merret me Levizjen BESA

%d bloggers like this: