Breaking News :

nothing found
23-09-2023

Kyçyk: Për integrim në BE, duhet punë dhe reforma

Advertisement

Për të parë Maqedoninë e Veriut pjesë të BE-së duhet të punojnë të gjithë politikanët, tha eurodeputeti Ilhan Kyçuk. Ai nuk konkretizoi nëse Maqedonia e Veriut do të merr date për fillim të bisedimeve në dhjetor. Por sipas tij rajoni nuk ka alternativë tjetër përveç marrëdhënieve të mira ndërfqinjësore dhe se suksesi I Maqedonisë së Veriut do të jetë sukses edhe i rajonit edhe i BE-së.“Pritet një raport, i cili do të pasqyrojë tendencat pozitive në vend, por edhe atë që duhet bërë në muajt në vijim, reformat, të cilat duhet të thellohen. Unë vërtet besoj se diplomacia nuk ka pikë, ka vetëm presje. Duhet të bëhen të gjitha përpjekjet diplomatike dhe politike për të arritur qëllimin, i cili është shumë më i madh se sa që Bullgaria dhe Maqedonia e Veriut të kenë marrëdhënie të mira. Ajo lidhet me lëvizjen e gjithë rajonit drejt BE-së.”, tha Ilhan Kyçuk, eurodeputet.

Advertisement

Read Previous

VMRO-DPMNE: Zaevi largohet -Zaevizmi mbetet

Read Next

Habit modelja kosovare: Martohem me dikë që e ka rrogën 220 euro