• 18-10-2021

Ky shtet ka regjistruar vetëm një të infektuar me virusin korona

Derisa shumë shtete kanë regjistruar mijëra e miliona raste të infektuara me COVID-19, Federata e Mikronezisë deri tani ka raportuar vetëm një rast të infektuar me koronavirus.Edhe ky rast, sipas faqes botërore të statistikave, worldometers.info, është shëruar nga virusi.Kombi i largët i Paqësorit i Mikronezisë regjistroi rastin e tij të parë të COVID-19 më 11 janar të këtij viti, duke i dhënë fund drejtimit të tij si një nga vendet e pakta në tokë pa koronavirusin.

Presidenti David Panuelo kihte deklaruar se zhvillimi ishte “alarmues” për 100 mijë banorët e vendit, por se kishte thënë se çështja ishte përmbajtur në kufi.Mikronezia është një vend i përhapur në të gjithë Oqeanin Paqësor perëndimor që përfshin më shumë se 600 ishuj. Mikronezia përbëhet nga 4 shtete ishullore: Pohnpei, Kosrae, Chuuk dhe Yap. Vendi është i njohur për plazhet me hije palme, zhytjet e mbytura dhe rrënojat e lashta, duke përfshirë Nan Madol, tempuj të bazaltit të fundosur dhe qemeret e varrosjes që shtrihen nga një lagunë në Pohnpei./Nmk-post/

Read Previous

Nga nesër fillon vaksinimi i gazetarëve dhe punonjësve mediatik në Maqedoni

Read Next

Trump nuk heq dorë: Në 2024 do të rimarrim Shtëpinë e Bardhë

%d bloggers like this: