Breaking News :

nothing found
18-08-2022

Kurz: Serbia s’mund të hyjë në BE pa normalizimin e raporteve me Kosovën

Advertisement

Kancelari i Austrisë, Sebastian Kurz, ka deklaruar se Serbia duhet të jetë e vetëdijshme se nuk do pranohet në Bashkimin Europian, pa normalizimin e plotë të marrëdhënieve me Kosovën.

Një qëndrim i tillë, i njëjtë me të para dy vjetëve të dhënë siç thotë ai gjatë një vizite në Beograd, erdhi edhe këtë herë ndërsa u pyet nga mediumi serb Kurir, nëse njohja e Kosovës, mund të vendosej kusht për anëtarësimin e Serbisë në BE, njofton Klan Kosova.

”Gjatë vizitës time të fundit në Beograd, dy vjet më parë, unë thashë që Serbia duhet të jetë e vetëdijshme se nuk do të ketë pranim në BE pa normalizimin e marrëdhënieve të Beogradit me Prishtinën”.

Kurz vuri në pah rëndësinë se të dy palët duhet të bien dakord mbi një normalizim të përhershëm dhe gjithëpërfshirës të marrëdhënieve dhe se marrëveshja midis Prishtinës dhe Beogradit do të kontribuonte në stabilitetin në rajon.

”Kryesisht është nga të dy palët të bien dakord për një normalizim të përhershëm dhe gjithëpërfshirës të marrëdhënieve. Kjo duhet të kontribuojë në stabilitetin e qëndrueshëm në rajon”.

Sipas tij, Bashkimi Europian ka pasur rezultate të mira kur bëhet fjalë për ndërmjetësimin në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë.

”Pa ndërmjetësimin e BE-së, marrëveshjet e Brukselit ndoshta nuk do të ishin arritur. Pra, ne kemi rezultate të mira këtu. BE-ja ka ende një rol të rëndësishëm negociues në dialog. BE-ja ia ka besuar këtë detyrë Miroslav Lajçakut, një diplomat me përvojë i cili gëzon mbështetjen e plotë të BE-së dhe Austrisë. Megjithatë, ka nevojë për vullnet politik dhe guximin e Beogradit dhe Prishtinës, pa të cilat nuk do të ketë sukses. Ai gjithashtu ka nevojë për mbështetjen e bashkësisë ndërkombëtare, veçanërisht bashkëpunimin e ngushtë me Shtetet e Bashkuara”, tha Kurz.

Advertisement

Read Previous

Italia në krizë, dorëhiqet Kryeministri Conte: “Tani është momenti i të vërtetës”

Read Next

Pendarovski: Jemi harruar nga kompanitë farmaceutike, nuk merren me “tregje të vogla”