Breaking News :

nothing found
01-02-2023

Kurti i kërkon Greqisë ta njohë pavarësinë e Kosovës

Advertisement

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti priti sot shefen e Zyrës Ndërlidhëse të Republikës së Greqisë në Kosovë, Chryssoula Aliferi, e cila e uroi për fitoren në zgjedhje dhe për stabilitetin që kjo fitore ka sjellë në vend. Ndërsa në këtë takim Kurti i kërkoi që Greqia t’i bashkohet bllokut të vendeve që e kanë njohur Kosovën. Aliferi i solli kryeministrit Kurti letër falënderimin e kryeministrit të Greqisë, Kyriakos Mitsotakis, për urimin që i ka bërë atij me rastin e 200- vjetorit të revolucionit grek. Sipas një komunikate për media, Kurti e vlerësoi lart marrëdhëniet me Greqinë dhe angazhimin e saj për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, siç ishte rasti me anëtarësimin në BERZH. Aliferi e informoi kryeministrin për ftesën që Greqia i ka bërë ministres së Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla për të vizituar Greqinë. Duke folur për marrëdhëniet ekonomike mes dy vendeve, ajo potencoi faktin se javën që vjen virtualisht do të mbahet forumi i tretë ekonomik mes Greqisë dhe Kosovës./21Media

Advertisement

Read Previous

Grubi: Ka përfunduar shpronësimi i tokave në Bllacë

Read Next

Merkel pritet të vaksinohet të premten me AstraZeneca