Kujdes sonte: Mund të ketë rrufe dhe breshër me madhësi 2 cm, ruani edhe veturat

Estimated read time 2 min read

Moti jashtëzakonisht i nxehtë në Maqedoni do të vazhdojë edhe këtë fundjavë, kështu që temperaturat do të jenë pa ndryshime të mëdha në krahasim me ato që kishim deri dje. Pikërisht për këtë apelojmë qytetarët që të mos dalin pa nevojë në kohën më të nxehtë të ditës, gjegjësisht nga ora 11 deri në 17:00, por edhe të pinë sa më shumë lëngje, thotë meteorologu Sllavço Popovski.

Nga pasditja e sotme territori ynë do të bjerë dalëngadalë nën ndikimin e ciklonit të lartpërmendur tashmë të zhvilluar në Mesdhe. Në këto rrethana, sot vonë pasdite dhe në mbrëmje është e mundur një dukuri e izoluar e motit jostabil, e ndjekur nga reshje të rrëmbyeshme, bubullima, erë e fortë dhe kushte për shfaqjen e breshrit më të madh me diametër 2 cm apo edhe më të madh, transmeton Lideri.mk.
Nesër pasdite dhe në mbrëmje në disa vende do të jetë e paqëndrueshme me reshje të rrëmbyeshme, bubullima dhe erë të fortë. Për shkak të energjisë së lartë në atmosferë, pikërisht për shkak të valës jashtëzakonisht të nxehtë shumëditore nga Afrika, në vend dhe në disa vende proceset do të jenë në formë stuhie të fortë, e ndjekur nga shi i rrëmbyeshëm, bubullima të forta dhe shkarkime elektrike. , erë e fortë dhe paraqitje e breshërit të madh me diametër 2 cm apo edhe më të madh se 2 cm – parashikon Popovski.

Advertisement

Ai apelon në rast të një stuhie të fortë që qytetarët të jenë jashtëzakonisht të kujdesshëm dhe të mos qëndrojnë në vende të hapura apo nën pemë të vetmuara. Në rast të një stuhie të madhe breshëri, makinat duhet të mbrohen./Lideri

Advertisement
Advertisement

You May Also Like