• 22-06-2021

Kroacia ‘zemërgjërë’, i dhuron Maqedonisë 10mijë vaksina anti-COVID

Qeveria e Kroacisë vendosi të enjten që të dhurojë 20,000 vaksina kundër koronavirusit për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.Një javë më herët, Qeveria kroate njoftoi se ka ndarë nga 10,000 doza edhe për Kosovën dhe Malin e Zi dhe 30,000 doza për Bosnje e Hercegovinën. Nuk u bë e ditur se për cilin lloj të vaksinës bëhet fjalë, por Kroacia prokuron vetëm vaksina të miratuara nga Agjencia Evropiane e Barnave (EMA), përkatësisht: AstraZeneca, Pfizer/BioNTech dhe Moderna. Numri i përgjithshëm i të infektuarve me koronavirus në Kroaci ka arritur në mbi 348,000, ndërsa i viktimave 7,623. Aktualisht, raste aktive në këtë vend janë 7,866./REL/

Read Previous

Drejtori i Klinikës së Hematologjisë Flutim Kadriu uron Festën e Bajramit

Read Next

Gruevski uron festën: Në kohën e VMRO-së Fitër Bajrami u bë festë zyrtare

%d bloggers like this: