Breaking News :

nothing found
14-08-2022

Jovanoviçi në gjendje të rëndë, mjekët: “Nuk kemi parë asnjëherë një të sëmurë si ky”

Advertisement

“Pas koronavirusit që ai e kaloi në korrik, kur mezi mbijetoi, Cedomir Jovanovic ndoqi të gjitha këshillat e mjekëve. Nuk është e vërtetë që ai ishte neglizhent dhe gjendja e tij u përkeqësua për shkak të kësaj”, thotë Jelena Jovanovic, gruaja e udhëheqësit të LDP-së Cedomir Jovanovic.

Gjashtë muaj më parë, Jovanoviç kishte pneumoni të rëndë të shkaktuar nga koronavirusi, dhe sipas gruas së tij, ai mezi mbijetoi në atë kohë. Ai u lëshua nga spitali edhe pse ende kishte pneumoni. Imuniteti i tij ra, kështu që mjekët kishin frikë se disa baktere do ta sulmonin atë. Marrëveshja ishte që ai të pushonte në shtëpi dhe të jetonte ashtu, informon nmk-post.

 

“Të gjithëve na tronditi gënjeshtra se ai nuk ndoqi këshillën e mjekëve dhe se ai ishte përgjegjës për gjendjen e tij”, tha gruaja e Cedomir Jovanovic. Gjithashtu ajo tha se Jovanoviçi ka qenë në gjendje të rëndë në muajn korrik.

“Megjithëse ishte negativ për kurorën nga mesi i korrikut, Jovanoviç nuk ishte i aftë për një jetë normale, ai merrte frymë fort, lodhej shpejt, luftonte me trupin dhe organizmin e tij, të cilat nuk mund të ndiqnin kokën dhe dëshirat e tij”, tha gruaja e tij.

 

Pas kontrollëve, mjekët i thanë sinqerisht se nuk kishin parë diçka të tillë më parë, se rezultatet e gjakut dhe rrezeve X tejkaluan njohuritë e tyre dhe se ai kishte nevojë të shkonte në spital menjëherë.

 

Jovanoviçi tani është shumë i sëmurë, vuan nga dhimbje të tmerrshme, për shkak të së cilës po merr ketanol, trodon, morfinë në kombinim me katër antibiotikë.  Të gjithë parametrat e tij janë shkelur. Edhe pse ai merr flexarin disa herë në ditë, D-dimeri përgjegjës për mpiksjen e gjakut dhe shkaktimin e trombozës është 12 herë më i lartë se kufiri i sipërm, një CRP që tregon edhe disa inflamacione. Ata dyshuan për gjakderdhje të brendshme, por për fat të mirë nuk ishte. Presioni i tij i gjakut është jashtëzakonisht i lartë dhe është e vështirë të kthehet në normalitet me ilaçe./Nmk-post/

Advertisement

Read Previous

Snopçe kërkon dorëheqjen e Mexhitit nga BDI-ja, “nëse e ka seriozisht”…

Read Next

Ndodh në Kosovë/ “Vëllezërit Muja, njëri në PDK e tjetri në Vetëvendosje”