• 20-10-2021

Joshua dhe Fury heqin dorë nga titujt, vetëm që ndeshja e tyre të zhvillohet

Promotori Eddie Hearn thotë se Anthony Joshua dhe Tyson Fury po mendojnë të heqin dorë nga të gjithë katër titujt e botës në kategorinë e rëndë për t’u siguruar se meçi i mundshëm mes tyre do të ndodhë.

Meçi i kategorisë së rëndë mes dy kampionëve nga Britania e Madhe do të ishte i pari në historinë e boksit në të cilin do të luftohej për të gjithë katër titujt e botës në kategorinë e rëndë.

Fury, 32 vjeç, është kampion në WBC, ndërsa Joshua, 31 vjeç, i mban titujt në IBF, WBA dhe WBO.

“E kemi një meç në duart tona, dhe më vjen keq prej organeve qeverisëse, por ky meç është më i rëndësishëm se të gjithë këta tituj”, tha Hearn.

“Ne duhet të jemi paksa të kujdesshëm sepse mund të themi shumë lehtë ‘T’i heqim qafe politikat tani. Të heqim dorë nga të gjithë titujt sepse nëse e humbim një do t’i humbim të gjithë’”, theksoi ai.

Hearn shtoi: “Kjo është lufta më e madhe në botën e boksit”.

Joshua e bëri edhe më të mundur meçin me Fury duke e nokautuar Kubrat Pulevin të shtunën.

Por WBO pret që Joshua të përballet me Oleksandr Usyk në meçin e radhës, duke i rritur gjasat që Joshua të heqë dorë nga ky titull apo Usyk të paguhet për t’u mënjanuar.

Read Previous

UT sot i ndanë titullin Doctor Honoris Caus, Ali Ahmetit

Read Next

Në Tetovë dhe Tearcë është djegur vaj kancerogjen, Inspektorati dënon automekanikët

%d bloggers like this: