Breaking News :

nothing found
19-08-2022

Japonia zyrtarisht aprovon vaksinën e parë të saj për Covid-19

Advertisement

Japonia të dielën ka aprovuar vaksinën e parë të saj për COVID-19 dhe thotë se do të fillojë vaksinimin në gjithë vendin brenda ditësh, por muaj më vonë në SHBA e vende tjera.Ministria e Shëndetësisë japoneze thotë se ka aprovuar vaksinën e zhvilluar nga Pfizeri, shkruan AP.Të premten, qeveria kishte konfirmuar se rezultatet finale të testimeve klinike janë kryer në Japoni dhe se vaksina kishte efikasitet të ngjashëm me testet e kryera në botë.
Me planin aktual, rreth 20,000 punonjës shëndetësorë në Japoni do të vaksinohen që nga e mërkura. Ndërsa të tjerë do të vaksinohen më pas./eo/

Advertisement

Read Previous

Muharemi: 30 milionë euro vjedhje nga tenderët në Maqedoni

Read Next

Zeka me Covid-19 në spital: Hera e parë që s’mund të votojë!